О Босанском Језику

У којим земљама се говори Босански?

Босански се углавном говори у Босни и Херцеговини, али се говори и у деловима Србије, Црне Горе, Хрватске и других суседних земаља.

Каква је историја босанског језика?

Историјски корени босанског језика (познатог и као босански, босанчички или Српскохрватски) су сложени и многострани. Овај језик је јужнословенски, сличан суседним језицима, Хрватском и српском. Вуче корене из средњовековног Балканског језика којим су говорили Босански Хришћани на том подручју током средњег века. Језик се постепено развијао све док почетком 20.века није постао самостални језик.
У 19.веку лингвисти из Хрватске и Србије заједно су радили на стварању јединственог писања за све јужнословенске језике у региону, мада неки тврде да су се као резултат сва три језика сматрала дијалектима истог језика познатог као српскохрватски.
Крајем 1980-их и почетком 1990-их Босна и Херцеговина прогласила је независност од Југославије. То је довело до пораста национализма међу Бошњацима, што је родило концепт “босанског језика”. Овај језик је створен побољшањима у језику, попут увођења нових речи и фраза преузетих из арапског, турског и других језика.
Данас је босански језик препознат као службени језик у Босни и Херцеговини и предаје се у школама, као и широко распрострањен међу становништвом. Поред стандардне сорте босанског језика, постоје и две друге врсте босанског језика које се говоре у одређеним регионима земље: штокавски и каикавски.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју босанског језика?

1. Матија Дивкович (15 век) хрватски хуманиста и полиглот, аутор првог познатог босанског речника.
2. Павао Риттер Витезович (17.век) је хрватски писац заслужан за стандардизацију босанског језика у својој књизи Трактат о пореклу и прираштају словенског илирског језика.
3. Франьо Рачки (19 век) хрватски историчар, филолог и слависта, аутор неколико радова о босанском језику и култури.
4. Андрија Качић Миосић (19.век) је хрватски песник, прозаик и драмски писац који је допринео развоју савремене босанске књижевности.
5. Август Чезарец (20 век) хрватски песник, писац, лингвиста, уредник и издавач, аутор многих чланака и књига о босанском језику и култури.

Како функционише структура босанског језика?

Босански јужнословенски језик, који је тесно повезан са хрватским и српским језицима. Следи исти фонолошки систем као и хрватски и српски, али са неким разликама у самогласницима. Босански је службени језик Босне и Херцеговине, а говори се и у Црној Гори, Србији и Хрватској. Његова граматика се углавном заснива на два главна дијалекта: источном херцеговинско-истријском дијалекту и западном штокавском дијалекту. Граматичка структура босанског језика укључује деклинацију именица, коњугацију глагола и сложен систем времена који се користе за изражавање будућих, прошлих и садашњих догађаја.

Како научити Босански на најисправнији начин?

1. Набавите званични водич или друге материјале. Потражите уџбеник босанског језика или наставне материјале посебно дизајниране за ученике овог језика. Ови материјали обично пружају најопсежнији, структурирани приступ учењу босанског језика.
2. Користите мрежне ресурсе. Постоји много веб локација са бесплатним лекцијама и активностима које ће вам помоћи да научите босански језик, као што су Дуолинго, Ливемоцха и Мемрисе. Поред тога, доступно је много подцаста, видео записа и песама који ће вам помоћи да вежбате.
3. Разговарајте са изворним говорником. Ако познајете некога ко говори Босански, ово је одлична прилика да усавршите своје језичке вештине! Покушајте да разговарате са њима што је чешће могуће како бисте се лакше снашли са овим језиком.
4. Гледајте босанске филмове и телевизију. Провођење времена гледајући босанске филмове и ТВ емисије Један је од најбржих начина да побољшате своје разумевање језика. Обавезно обратите пажњу на изговор и нови речник.
5. Останите мотивисани. Учење језика је путовање и процес. Покушајте да останете мотивисани постављањем реалних циљева, награђивањем себе када достигнете одређену прекретницу и покушајем уживања током учења.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir