О Каталонском Језику

У којим земљама се говори каталонски?

Каталонски се говори у неколико земаља, укључујући Шпанију, Андору и Француску. У неким деловима валенцијске заједнице познат је и као валенсијски. Поред тога, каталонски се говори у аутономним градовима Цеута и Мелилла у Северној Африци, као и на Балеарским острвима.

Каква је историја каталонског језика?

Каталонски језик има дугу и разнолику историју која датира из 10.века. То је романски језик, што значи да потиче из латинског, а његови корени сежу у североисточни део Иберијског полуострва. Каталонски је био језик Арагонске круне, која је обухватала делове данашње Француске, Италије и Шпаније од 11.до 15. века. За то време језик се проширио на југ и исток широм региона.
Вековима је каталонски језик био под великим утицајем других језика, укључујући француски, шпански и италијански. У средњем веку био је службени језик Краљевине Мајорке и постао је омиљени језик дворова Каталоније и Арагона. Такође се користио у неким областима Валенсије и на Балеарским острвима. Као резултат тога, језик је успео да задржи своје јединствене карактеристике, иако је усвојио елементе других језика.
У 18.веку, када су Бурбони преузели контролу над регионом, каталонски је замењен шпанским као службеним језиком и проглашен илегалним у деловима региона. Ова забрана трајала је до средине 19.века и од тада је популарност језика порасла. Језик је сада препознат као званичан и у Шпанији и у Француској, а последњих деценија доживео је период ревитализације.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју каталонског језика?

1. Јауме ИИ Арагонски (1267-1327): комбиновао је каталонски са другим дијалектима и језицима Иберијског полуострва, стварајући претечу модерног каталонског.
2. Помпеу Фабра (1868-1948): често се назива “оцем модерног каталонског”, Фабра је био истакнути филолог који је стандардизовао и кодификовао граматику језика.
3. Јоан Цороминес (1893-1997): Цороминес је написао коначни речник каталонског језика, који и данас остаје важно референтно издање.
4. Салвадор Есприоу (1913-1985): Есприоу је био песник, драмски писац и есејиста који је допринео популаризацији каталонског језика у књижевности.
5. Габриел Ферратер (1922-1972): Ферратер је био песник и есејиста чије су песме постале култни изрази каталонске културе.

Како функционише структура каталонског језика?

Структура каталонског језика одговара редоследу речи SVO (субјект глагол објекат). То је синтетички језик, што значи да свака реч може пренети више делова граматичких информација. Основне карактеристике морфологије језика укључују род, број и усаглашавање придатка. Постоје четири врсте глаголских коњугација које формирају вербалне парадигме у зависности од лица, броја, аспекта и расположења. Постоје и две главне класе именица: дефинисане и неодређене. Именице које се дефинишу садрже експлицитне чланке, док неодређене именице то не чине.

Како научити Каталонски на најисправнији начин?

1. Пронађите добар уџбеник каталонског језика или онлајн курс – потражите нешто што покрива основе граматике и речника, као и примере и вежбе које ће вам помоћи да вежбате.
2. Користите језичке апликације-користите мобилну апликацију као што је Дуолинго, која нуди часове каталонског језика за почетнике и користи игре које ће вам помоћи у учењу.
3. Гледајте филмове на каталонском-гледање филмова на каталонском језику одличан је начин да своје ухо упознате са језиком.
4. Читајте на каталонском-покушајте да пронађете књиге, часописе или новине написане на каталонском језику, чак и ако прочитате само неколико страница, то вам може помоћи да интернализујете нове речи и фразе.
5. Слушајте изворне говорнике-на каталонском је доступно много подцаста, радио емисија и ТВ програма, па их користите за побољшање изговора.
6. Вежбајте колоквијално-најбољи начин да научите било који језик је да га заиста користите. Постоји много заједница које говоре каталонски широм света, тако да би требало да вам буде лако да пронађете некога са ким ћете вежбати!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir