У којим земљама се говори руски?
Руски се говори у Русији, Белорусији, Казахстану, Киргистану, Украјини, Естонији, Летонији, Литванији, Молдавији, Таџикистану, Литванији, Узбекистану, Азербејџану, Јерменији, Туркменистану, Грузији и Абхазији.
Каква је историја руског језика?
Руски језик вуче корене из источнословенског језика, једне од три историјске подгрупе словенских језика. Овим језиком су говорила и писала источнословенска племена која су насељавала већи део данашње Русије, Украјине и Белорусије у 9.веку. У то време црквенословенски је почео да служи као писани језик у књижевне, верске и административне сврхе, замењујући раније грчки и латински.
До 10.века источнословенски се постепено развијао у савремени руски језик, под утицајем средњовековних бугарских и српских језика, који су и сами били под великим утицајем црквенославенског језика. У 11.веку главно књижевно дело из периода Кијевске Русије – примарна хроника – написано је на староисточном словенском језику.
Током 14.и 15. века Руси су наставили да шире своју територију, на крају стижући до Тихог океана и тиме ступајући у контакт са многим другим језицима и културама. Руси су вратили утицаје ових других језика и укључили их у свој језик, стварајући оно што је данас познато као савремени руски језик.
Почев од 17.века, руски је почео даље да се развија захваљујући делима утицајних аутора попут Александра Пушкина и Ивана Тургенева, који су писали на језику који се назива “књижевни руски”. Овај нови, сложенији облик језика брзо се проширио и убрзо је постао преферирани језик политике, књижевности, науке и културе.
Данас је руски језик најраспрострањенији од словенских језика Са преко 145 милиона говорника и један је од званичних језика Уједињених нација.
Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју руског језика?
1. Иван Тургенев (18181883) прозаик, песник и драматург, који је популаризовао употребу руског језика и допринео развоју националне књижевности.
2. Александар Сергејевич Пушкин (17991837) оснивач савремене руске књижевности и отац руске поезије.
3. Николај Карамзин (17661826) поет и историчар, који је много писао на руском језику и дао значајан допринос руској култури.
4. Владимир Дал (18011872) лингвиста, лексикограф и саставник првог пуног речника руског језика.
5. Александар Блок (18801921) једна од водећих фигура руске књижевне сцене почетка XX века и аутор неких од најпознатијих дела у руској поезији.
Како функционише структура руског језика?
Структура руског језика се у великој мери заснива на комбинацији аглутинативног и аналитичког принципа. Аглутинација је процес у којем се морфеми, или делови речи, комбинују да би се створила јединствена реч која изражава јединствени концепт. Аналитичке структуре укључују Разбијање једног концепта у појединачне речи како би се олакшало његово разумевање. У руском језику суфикси се често користе за означавање различитих граматичких категорија као што су род, падеж, број, аспект, време и поседовање. У руском језику, имена и придеви могу имати до шест различитих падежа. Синтакса језика је такође прилично јединствена, са системом пасивних реченица, подређених реченица и сложених глаголских облика.
Како научити руски језик на најисправнији начин?
1. Поставите реална очекивања и циљеве: разумевање руског језика понекад може изгледати неодољиво, али можете успети ако себи поставите реална очекивања и циљеве. Поделите своје путовање учења језика на управљиве фазе и будите стрпљиви према себи.
2. Пронађите партнера за учење: Пронађите партнера за учење на мрежи или пријатеља који говори руски језик који вам може помоћи да вежбате говор и изговор.
3. Уроните у руску културу: читајте књиге, гледајте филмове и ТВ емисије, слушајте подкастове и музику и покушајте да успоставите везу између језика и његовог културног контекста.
4. Похађајте часове руског језика: лицем у лице или онлајн часови руског језика могу бити одличан начин да научите основе и добијете повратне информације од наставника или изворног говорника.
5. Направите картице: направите картице са најчешћим речима и фразама на руском језику. Ово може помоћи да се језик учврсти и олакша његово памћење.
6. Користите апликацију за учење језика: апликације за учење језика као што су Дуолинго, Мемрисе и Росетта Стоне су одлични алати за учење руског језика. Они ће вам пружити неку структуру и помоћи вам да разбијете језик на управљиве делове.
7. Пракса, пракса, пракса: једини начин да заиста савладате руски језик је да га практикујете што је чешће могуће. Редовно изводите вежбе читања, писања, слушања и говора како бисте побољшали своје вештине.
Bir yanıt yazın