О Словачком Језику

У којим земљама се говори словачки језик?

Словачки се углавном говори у Словачкој, али се може наћи и у другим земљама, укључујући Аустрију, Чешку, Мађарску, Пољску, Србију и Украјину.

Каква је историја словачког језика?

Словачки је западнословенски језик који вуче корене из прасловенског, који датира из 5.века нове ере. У раном средњем веку Словачки је почео да се развија као самостални језик и био је под снажним утицајем латинског, чешког и немачког дијалекта. До 11.века старословенски је постао језик комуникације Словачке и остао је такав до 19. века. Средином 1800-их година почела је даље стандардизација словачког језика и успостављене су јединствене граматике и орфографије. Антон Бернолак је 1843. објавио кодификовану верзију језика, која је касније постала позната као Бернолаков стандард. Овај стандард је неколико пута ажуриран и ревидиран током 19.века, што је на крају довело до модерног словачког језика који се данас користи.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели учењу словачког језика?

1. Лудовит Стур (1815 – 1856): Словачки лингвиста, писац и политичар који је био важна личност током националног препорода Словачке у 19.веку. Развио је први стандард словачког језика познат као”језик Луја Штура”.
2. Павол Добшински (1827 – 1885): Словачки песник, драматург и прозаик чија су дела играла кључну улогу у развоју савременог словачког књижевног језика.
3. Јозеф Милослав Хурбан (1817-1886): Словачки писац, песник и издавач који је био рани заговорник словачког националног идентитета. Његова дела, укључујући поезију и историјске романе, помогла су у обликовању развоја савременог словачког језика.
4. Антон Бернолак (1762-1813): Словачки филолог и свештеник који је створио први кодификовани облик модерног словачког језика који је назвао Бернолаковим језиком.
5. Мартин Хаттала (1910-1996): Словачки лингвиста и лексикограф који је написао први Словачки речник, а такође је опширно писао о Словачкој граматици и формирању речи.

Како је структура словачког језика?

Структура словачког језика у великој мери се заснива на структури других словенских језика, као што су чешки и руски. Одговара синтакси субјект-глагол-објекат и има сложен систем деклинације именица, коњугације глагола и означавања падежа. То је флективни језик са седам падежа и два рода. Словачки језик такође има много глаголских аспеката, као и два времена (садашњост и прошлост). Као и у другим словенским језицима, различити граматички облици речи потичу из једног корена.

Како научити словачки језик на најисправнији начин?

1. Купите уџбеник за словачки језик и радну свеску. Ово ће бити ваш главни извор речника, граматике и културе.
2. Користите мрежне ресурсе. На ИоуТубе-у постоји мноштво бесплатних видео записа који бесплатно подучавају словачки језик. Постоји и много веб локација које садрже вежбе и друге материјале за учење.
3. Размислите о похађању наставе. Ако се озбиљно бавите учењем језика, најбољи начин да заиста разумете локалне идиоме је да редовно комуницирате са изворним говорником који може пружити повратне информације и водити вас кроз цео процес.
4. Вежбајте што је више могуће. Можете вежбати говор и слушање тако што ћете разговарати са изворним говорницима или пронаћи партнера за размену језика. Користите филмове, ТВ емисије и песме на словачком језику да бисте побољшали своје вештине читања и слушања.
5. Уроните у културу. Покушајте да научите о свакодневном животу Словачке, традицији, празницима и још много тога. Ово ће вам помоћи да боље разумете сленг и локалне фразе.
6. Не одустајте. Учење другог језика није лак задатак, али је изводљиво. Поставите реалне циљеве и држите се њих. Ако откријете да почињете да се фрустрирате, направите паузу и вратите се касније.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir