О Словенском Језику

У којим земљама се говори словеначки?

Словеначки је службени језик у Словенији и један од 23 службена језика Европске уније. Такође се говори у деловима Аустрије, Италије, Мађарске и Хрватске.

Каква је историја словеначког језика?

Словеначки језик, део јужнословенске језичке породице, има корене у прасловенском језику који датира из 6.века. Рани словеначки језик био је уско повезан са старословенским и био је под великим утицајем немачких дијалеката због вековне германске доминације над деловима данашње Словеније. До 19.века говорници словеначког језика развили су књижевни словеначки језик и почели да га сматрају другачијим од осталих словенских језика. Током 20.века овај језик је био подвргнут процесима стандардизације, званично познат као Словеначки. Након што је Словенија стекла независност од Југославије 1991.године, словенски је проглашен званичним језиком земље. Данас се процењује да око 2,5 милиона људи говори словеначки као матерњи језик.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју словеначког језика?

1. Јуриј Далматин (1547-1589): Јуриј Далматин је био протестантски теолог, преводилац Библије и издавач првог потпуног превода Библије на словеначки језик.
2. Франс Прешерен (1800-1849): Франс Прешерен је био словеначки песник који се сматра највећим словеначким песником свих времена. Развио је и стандардизовао словеначки језик и био је први који је користио савремене методе у словеначкој књижевности.
3. Фран Левстик (1831-1887): Фран Левстик је био словеначки писац и просветни радник који је написао два најважнија дела у словеначкој књижевности: Мартина Цацхура и његове приче из регије Царниола. Ова дела су помогла стандардизацији и модернизацији словеначког језика.
4. Јосип Јурчић (1844-1914): Јосип Јурчић је био словеначки драмски писац, правник и политичар који је допринео развоју словеначког језика. Написао је неколико првих представа на стандардном словеначком језику и смислио многе нове речи које се и данас користе.
5. Иван Канкар (1876-1918): Иван Канкар је био словеначки модернистички писац, драмски писац и песник. Развијао је словеначки језик уводећи нове речи и компонујући у стилу доступном широј публици.

Како је структура словеначког језика?

Словеначки је јужнословенски језик и следи заједничке структурне карактеристике других словенских језика. То је флективни језик, што значи да речи мењају облик на основу начина на који се користе у реченици и има два граматичка рода (мушки и женски). Речи се формирају додавањем завршетака и префикса, тако да се исти корен може користити за стварање више речи. Словеначки такође има сложен систем коњугације глагола и обилује умањеницама и комплементарним, што га чини веома богатим и звучним језиком.

Како научити Словеначки на најисправнији начин?

1. Покушајте да пронађете тутора или се пријавите за часове: најбољи начин да научите језик је похађање наставе или ангажовање тутора. Похађање наставе може вам помоћи у граматици и изговору, док наставник може створити персонализованији приступ вашем процесу учења.
2. Гледајте словеначке филмове и ТВ емисије: гледање филмова и ТВ емисија на словеначком језику може вам помоћи да боље разумете језик. Ако је могуће, покушајте да пронађете преносе усмерене на ученике како бисте могли боље да разумете језик.
3. Слушајте словеначку музику: слушање словеначке музике може вам помоћи да ухватите неке речи које се користе у свакодневним разговорима. Слушање истих песама изнова и изнова може вам помоћи да заиста разумете о чему се ради и како се то изражава.
4. Разговарајте са изворним говорником: ако око вас постоје говорници словеначког језика, немојте се плашити да их контактирате за помоћ. Они не само да могу помоћи у изговору и речнику, већ могу и зачинити ваше разговоре сленгом и колоквијалним изразима.
5. Користите мрежне ресурсе: постоји много материјала на мрежи, као што су веб локације, апликације, видео снимци, као и онлајн форуми и блогови који вам могу помоћи да побољшате свој Словеначки. Не заборавите да користите Интернет као неисцрпан извор знања и праксе.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir