О Татарском Језику

У којим земљама се говори татарски језик?

Татарски се углавном говори у Русији, где је више од 6 милиона говорника. Говори се и у другим земљама као што су Азербејџан, Казахстан, Киргистан, Турска и Туркменистан.

Каква је историја татарског језика?

Татарски језик, познат и као Казански татарски, турски је језик кипчачке групе који се углавном говори у Републици Татарстан, региону Руске Федерације. Говори се и у другим деловима Русије, Узбекистана и Казахстана. Историја татарског језика датира из 10.века, када су Волшки Бугари прихватили ислам и постали модерни Татари. У периоду Златне Орде (13-15 век) Татари су били под монголском влашћу, и татарски језик је почео да доживљава јак утицај Монголског и персијског језика. Током векова језик је претрпео велике промене због контакта са другим дијалектима турског језика, као и арапским и персијским позајмљивањем. Као резултат тога, постао је јединствен језик који се разликује од најближих рођака и појавило се много регионалних дијалеката. Прва књига, написана на татарском језику, објављена је 1584.године под називом Диванъ-и Люгати’т-Турк. Почев од 19.века, татарски језик је у одређеној мери признат од стране Руске империје, а затим од стране Совјетског Савеза. Добио је званични статус у Татарстану у совјетско време, али је био потиснут у сталинском периоду. Године 1989.татарски алфабет је замењен са кирилице на латинску, а 1998. године Република Татарстан је прогласила татарски језик званичним. Данас језик и даље говори више од 8 милиона говорника у Русији, углавном међу татарском заједницом.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју татарског језика?

1. Габдулла Тукаи (1850-1913): татарски песник и драматург који је писао на узбекистанском, руском и татарском језику и играо важну улогу у популаризацији татарског језика и књижевности.
2. Аласкиара Миргазизи (17.век): татарски писац који је написао значајну граматику татарског језика и заслужан је за развој јединственог стила поетског писања.
3. Тегахира Асканави (1885-1951): татарски научник и лингвиста чија су истраживања татарског језика била пресудна за његов развој.
4. Масхаммедиар Зарнакиаев (19. век): татарски писац и песник који је написао први савремени татарски речник и помогао у стандардизацији татарског језика.
5. Илдар Фаизи (1926-2007): татарски писац и новинар који је написао десетине прича и књига на татарском језику и дао значајан допринос оживљавању татарског књижевног језика.

Како је структура татарског језика?

Структура татарског језика је хијерархијска, са типичном аглутинативном морфологијом. У њему су четири падежа (именски, родитељски, кривични и локативни) и три рода (мушки, женски и средњи). Глаголи се коњугирају по лицу, броју и нагибу, а именице се нагињу према падежу, роду и броју. У језику постоји сложен систем накнадних слогова и честица који могу изразити аспекте као што су аспект, правац и модалитет.

Како научити татарски језик на најисправнији начин?

1. Уверите се да имате приступ квалитетном материјалу – на мрежи и у књижарама доступно је много сјајних ресурса за учење татарског језика, па се побрините да имате приступ најквалитетнијем материјалу.
2. Упознајте се са абецедом-пошто је татарски језик написан ћирилицом, обавезно проверите јединствену абецеду пре него што зароните у учење језика.
3. Научите изговор и акценте – татарски језик користи сложен систем за промену самогласника и акцента на слоговима, зато Вежбајте свој изговор и научите да препознате разлику између наглашених и ненаглашених самогласника.
4. Упознајте се са основним граматичким правилима и структуром – добро разумевање основне граматике и структуре реченица је кључно када је у питању савладавање било ког језика.
5. Слушајте, гледајте и читајте – слушање, гледање и читање на татарском језику помоћи ће вам да се навикнете на звук језика, као и да вежбате рад са речником и фразама.
6. Водите разговоре-редовни разговори са неким ко говори татарски најбољи су начин да научите било који језик. Прво покушајте да говорите полако и јасно и не бојте се погрешити.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir