У којим земљама се говори чешки?
Чешки се углавном говори у Чешкој. Аустрија, Немачка, Мађарска, Пољска, Словачка и Украјина такође имају велику популацију чешког говорног подручја. Говори и мањи број људи у другим земљама као што су Аустралија, Канада, Хрватска, Француска, Италија, Румунија, Србија и Сједињене Државе.
Каква је историја чешког језика?
Чешки језик западнославенски језик, који је део индоевропске породице језика. Веома је уско повезан са словачким и службени је језик Чешке Републике. Вековима је на овај језик снажно утицао латински, немачки и пољски језик.
Најранији докази о овом језику датирају из 10.века, када је први пут документован у данашњој Чешкој Републици. У то време овај језик је био познат као боемски и говорио се углавном у боемском региону. Током 11.и 12. века еволуирао је из старословенског језика, иако је и даље задржао неке особине изворног језика.
У 14.веку Чешки је почео да се користи у писаном облику и појавила се рана верзија језика позната као средњечешки. За то време језик је претрпео неколико промена због утицаја латинског, немачког и пољског језика и постепено се развио у савремени чешки.
1882.чешки лингвиста Ценек Зибрт објавио је своју Чешку граматику која је послужила као основа за стандардизацију језика. Језик је касније обједињен према Закону о чешком правопису из 1943.године, који је успоставио заједнички писани језик за целу Чешку Републику.
Од тада се језик наставио развијати и данас га говори више од 9 милиона људи у Чешкој и Словачкој.
Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели учењу чешког језика?
1. Јан Гус (око 13691415): чешки религиозни реформатор, филозоф и предавач теологије на Карловом универзитету у Прагу, Јан Гус је имао дубок утицај на развој чешког језика. Његове проповеди и утицајни списи написани су на чешком језику и помогли су да се ојача његов статус службеног језика у Чешкој.
2. Вацлав Гладки (18831949): познати чешки лингвиста и професор славјанских језика Карлова Универзитета у Прагу, Вацлав Гладки је аутор бројних радова о чешком језику, укључујући Чешку граматику и орфографију. Такође је дао велики допринос развоју Чехословачке норме државног језика, која је усвојена 1926.године и данас остаје званични стандард чешког језика.
3. Божена Немцова (18201862): најпознатија по свом роману Бабичка (Баба), Божена Немцова је била велика фигура чешког покрета националног обновљења и један од првих аутора који су много писали на чешком језику. Њени радови су допринели појављивању чешког књижевног језика и помогли популаризацији његове употребе у књижевности.
4. Јосеф Јунгман (1773-1847): песник и лингвиста, Јосеф Јунгман је имао кључну улогу у обликовању модерног чешког језика. Заслужан је за увођење многих речи из других језика, попут немачког, италијанског и француског, у чешки језик и за помоћ у успостављању чешког као књижевног језика.
5. Прокоп Дивиш (1719-1765): лингвиста и полиглот, Прокоп Дивиш се сматра једним од оснивача Чешке лингвистике. Опширно је писао о упоредној лингвистици, граматици и фонологији и заслужан је за помоћ у реформи чешког језика и давању веће погодности за формално писање.
Како је структура чешког језика?
Чешки је западнословенски језик, што значи да припада истој породици као и други словенски језици као што су пољски, словачки и руски. Има неколико карактеристичних карактеристика које га чине јединственим у поређењу са другим језицима.
Чешки је флективни језик, што значи да речи мењају облик на основу њихове функције у реченици. Такође садржи аглутинацију, што значи да се префикси и суфикси додају речима да би се створиле нове речи или да би се изразиле нијансе значења. Чешки језик има седам падежа (за разлику од енглеског, у којем су само два субјект и објекат). Седам случајева утиче на именице, заменице, придеве и бројеве и указује на улогу речи у реченици.
Коначно, Чешки је снажно фонетски језик, са недвосмисленом кореспонденцијом између писаних и усмених речи. Ово олакшава учење и изговарање без икаквог разумевања значења речи.
Како научити чешки на најисправнији начин?
1. Започните учењем основа Чешке граматике и изговора. Постоји много књига и мрежних ресурса који ће вам помоћи да савладате основе језика.
2. Уроните у речник. Научите кључне фразе и често коришћене речи да бисте почели да постављате темеље разумевања.
3. Изазовите се на тежим темама. Усавршите свој говорни и писани језик вежбањем сложенијих реченица, глаголских облика и различитих времена.
4. Слушајте изворне говорнике и гледајте стране филмове. Да бисте усавршили свој изговор и разумевање језика, проучите медије попут ТВ програма, радио станица и подцаста да бисте чули чешки акценат и сленг и навикли се на њих.
5. Проведите време у земљи која говори чешки. То је најбољи начин да се у потпуности уроните у језик и културу. Ако то није могуће, покушајте да разговарате са изворним говорницима или разговарате са групама или заједницама које говоре чешки.
Bir yanıt yazın