O Slovenském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví slovensky?

Slovenským jazykem se mluví především na Slovensku, ale lze jej nalézt také v jiných zemích, včetně Rakouska, České republiky, Maďarska, Polska, Srbska a Ukrajiny.

Jaká je historie slovenského jazyka?

Slovenština je západoslovanský jazyk a má své kořeny v Praslovanštině, která sahá až do 5.století našeho letopočtu. Během raného středověku se slovenština začala rozvíjet do svého samostatného jazyka a byla silně ovlivněna latinskými, českými a německými dialekty. V 11. století se Staroslověnština stala lingua franca Slovenska a zůstala jím až do 19.století. V polovině 18.století začala další standardizace slovenštiny a byla zavedena jednotná gramatika a pravopis. V roce 1843 vydal Anton Bernolák kodifikovanou verzi jazyka, která se později stala známou jako Bernolákův Standard. Tento standard byl během 19.století několikrát aktualizován a revidován, což nakonec vedlo k moderní slovenštině používané dnes.

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli do slovenského jazyka?

1. Ľudovít Štúr (1815 – 1856): Slovenský lingvista, spisovatel a politik, který byl významnou osobností národního obrození Slovenska v 19.století. Vyvinul první Slovenský jazykový standard známý jako jazyk Ľudovíta Štúra.
2. Pavol Dobšinský (1827 – 1885): Slovenský básník, dramatik a prozaik, jehož díla hrála klíčovou roli ve vývoji moderního slovenského literárního jazyka.
3. Jozef Miloslav Hurban (1817-1886): Slovenský spisovatel, básník a vydavatel, který byl časným zastáncem Slovenské národní identity. Jeho díla, včetně poezie a historických románů, pomohla formovat vývoj moderního slovenského jazyka.
4. Anton Bernolák (1762-1813): Slovenský filolog a kněz, který vytvořil první kodifikovanou formu moderní slovenštiny, kterou nazval Bernolákovým jazykem.
5. Martin Hattala (1910 – 1996): Slovenský lingvista a lexikograf, který napsal první slovenský slovník a také rozsáhle psal o slovenské gramatice a tvorbě slov.

Jaká je struktura slovenského jazyka?

Struktura slovenštiny je do značné míry založena na struktuře jiných slovanských jazyků, jako je čeština a ruština. Sleduje syntaxi předmět-sloveso-objekt a má složitý systém skloňování podstatných jmen, konjugace sloves a označování písmen. Je to inflexní jazyk se sedmi případy a dvěma pohlavími. Slovenština má také řadu slovních aspektů, stejně jako dva časy (přítomný a minulý). Stejně jako u jiných slovanských jazyků jsou různé gramatické formy slov odvozeny z jediného kořene.

Jak se naučit Slovenský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Kupte si učebnici slovenského kurzu a sešit. To bude váš primární zdroj slovní zásoby, gramatiky a kultury.
2. Využijte online zdroje. YouTube má k dispozici mnoho bezplatných videí vyučujících slovenštinu zdarma. Existuje také spousta webových stránek, které poskytují cvičení a další výukové materiály.
3. Zvažte absolvování kurzů. Pokud to s učením jazyka myslíte vážně, nejlepším způsobem, jak skutečně porozumět místním idiomům, je pravidelný kontakt s rodilým mluvčím, který vám může poskytnout zpětnou vazbu a provést vás procesem.
4. Cvičte co nejvíce. Můžete si procvičit mluvení a poslech konverzací s rodilými mluvčími nebo hledáním partnera pro výměnu jazyků. Používejte filmy, televizní pořady a písně ve slovenštině, abyste zlepšili své dovednosti čtení a poslechu.
5. Ponořte se do kultury. Zkuste se dozvědět o slovenském každodenním životě, tradicích,svátcích a dalších. To vám pomůže lépe porozumět slangu a místním frázím.
6. Nevzdávej to. Naučit se jiný jazyk není snadný úkol, ale lze to udělat. Stanovte si realistické cíle a držte se jich. Pokud zjistíte, že jste frustrovaní, dejte si pauzu a vraťte se k ní později.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir