Kurās valstīs runā ebreju valoda?
Ebreju valodā runā Izraēlā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Francijā un Argentīnā. Turklāt to izmanto reliģiskiem mērķiem daudzās citās valstīs, tostarp Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Zviedrijā un Bulgārijā.
Kāda ir ebreju valodas vēsture?
Ebreju valodai ir sena un stāva vēsture. Tā ir viena no pasaules vecākajām dzīvajām valodām un ir neatņemama Ebreju identitātes un kultūras sastāvdaļa. Tiek uzskatīts, ka agrākā ebreju forma Palestīnas apgabalā attīstījās 12.gadsimtā pirms mūsu ēras. Ebreju valoda bija galvenā izraēliešu valoda Bībeles periodā, un vēlāk tā kļuva par rabīnu Literatūras un lūgšanu valodu.
Laikā Babilonijas gūstā no 586. līdz 538. gadam pirms mūsu ēras ebreji pieņēma dažus akadiešu aizdevuma vārdus. Pēc Otrā Tempļa krišanas 70. gadā ebreju valodā ikdienas lietošana sāka lēnām samazināties, un runātā valoda lēnām pārtapa dažādos dialektos, piemēram, ebreju Palestīniešu aramiešu un Jidišs. Ebreju valodas lietošana tika atjaunota 19. gadsimtā, dzimstot cionistu ideoloģijai un izveidojot mūsdienu Izraēlas Valsti 1948.gadā. Šodien ebreju valodā runā miljoniem cilvēku Izraēlā un visā pasaulē.
Kas ir top 5 cilvēki, kuri ir devuši visvairāk ebreju valodā?
1. Eliezers Ben-Jehuda (1858-1922): pazīstams kā “mūsdienu ebreju Tēvs”, Ben-Jehuda palīdzēja atdzīvināt ebreju valodu, kas kā sarunvaloda bija izzudusi. Viņš izveidoja pirmo mūsdienu ebreju vārdnīcu, sastādīja standartizētu pareizrakstības sistēmu un sarakstīja desmitiem grāmatu, lai palīdzētu izplatīt valodas zināšanas.
2. Mozus Mendelsons (1729-1786): Vācu ebrejs, kuram tiek piedēvēta ebreju un ebreju kultūras ieviešana plašākiem vāciski runājošajiem iedzīvotājiem. Viņa tulkojums Tora no ebreju uz vācu valodu atnesa tekstu masu auditorijai un palīdzēja palielināt ebreju pieņemšanu Eiropā.
3. Heims Nachmans Bialiks (1873-1934): ikonisks Izraēlas dzejnieks un zinātnieks Bialiks bija galvenais ebreju modernizācijas un bagātīgas ebreju literatūras tradīcijas radīšanas atbalstītājs. Viņš uzrakstīja desmitiem klasisko darbu valodā un ieviesa jaunus ebreju vārdus un frāzes, kuras mūsdienās parasti lieto.
4. Ezra Ben-Jehuda (1858-1922): Eliezera dēls, šis valodnieks un leksikogrāfs paņēma tēva darbu un turpināja to. Viņš izveidoja pirmo ebreju tēzauru, plaši rakstīja par ebreju valodas gramatiku un līdzautoru pirmajam mūsdienu ebreju laikrakstam.
5. Chaim Nachman Bialik (1873-1934): Heima brālis, Chaim bija arī galvenais ebreju valodas līdzstrādnieks. Viņš bija slavens literatūrkritiķis, kas specializējās ebreju literatūrā un izstrādāja ebreju uzziņu bibliotēku. Viņš bija atbildīgs arī par klasisko darbu tulkošanu no Eiropas valodām ebreju valodā.
Kāda ir ebreju valodas struktūra?
Ebreju valoda ir semītu valoda un seko abjad rakstīšanas sistēmai. Tas ir rakstīts no labās uz kreiso pusi, izmantojot ebreju alfabētu. Ebreju teikuma pamata vārdu secība ir darbības vārds–priekšmets–objekts. Lietvārdi, Īpašības vārdi, vietniekvārdi un apstākļa vārdi tiek locīti pēc dzimuma, skaita un/vai valdījuma. Darbības vārdi ir konjugēti personai, skaitam, dzimumam, saspringumam, noskaņojumam un aspektam.
Kā iemācīties ebreju valodu vispareizākajā veidā?
1. Sāciet ar alfabētu. Iegūstiet ērtu burtu lasīšanu, izrunāšanu un rakstīšanu.
2. Uzziniet ebreju valodas gramatikas pamatus. Sāciet ar darbības vārdu konjugācijām un lietvārdu deklinācijām.
3. Veidojiet savu vārdu krājumu. Uzziniet pamata vārdus, piemēram, nedēļas dienas, mēnešus, skaitļus, parastās frāzes un izteicienus.
4. Praktizējiet ebreju valodas runāšanu ar dzimto valodu. Saruna ir viens no labākajiem veidiem, kā mācīties!
5. Lasīt ebreju tekstus un skatīties ebreju video ar subtitriem.
6. Klausieties ebreju mūziku un audio ierakstus.
7. Izmantojiet tiešsaistes ebreju resursus. Ebreju valodas apguvei ir daudz noderīgu vietņu un lietotņu.
8. Padariet ebreju daļu no jūsu ikdienas dzīves. Valodas iekļaušana ikdienā palīdzēs jums to uzņemt daudz ātrāk.
Bir yanıt yazın