У којим земљама се говори украјински?
Украјински се углавном говори у Украјини и деловима Русије, Белорусије, Молдавије, Пољске, Словачке, Мађарске, Румуније и Бугарске. Такође се користи као мањински језик у Казахстану, Србији, Грчкој и Хрватској.
Каква је историја украјинског језика?
Украјински језик има дугу и сложену историју развоја. То је источнословенски језик који припада истој породици као и руски и белоруски. Говори се у Украјини од 11.века. Током већег дела своје историје био је део црквенословенског језика који се користио у верској литератури и списима. Током већег дела 16.и 19. века наставио је да се сматра дијалектом руског језика, упркос неким препознатљивим особинама.
Тек у 19.веку украјински је почео да добија признање као посебан језик, као део књижевне ренесансе у Украјини. За то време је постављена основа савременог украјинског језика. Крајем 19.века украјински је постао језик већине становништва Украјине.
1917. године Украјина је прогласила независност од Русије и усвојила украјински као званични државни језик. Ово је започело период интензивне стандардизације и развоја језика, када су објављени бројни речници, уџбеници граматике и наставни материјали који промовишу његову употребу.
Од независности 1991.године, украјински је доживео још већи препород. Постао је службени језик нације, широко се предаје у школама и користи се у свим облицима друштвене комуникације. Упркос присуству руског језика у неким деловима земље, украјински остаје главни језик Украјине.
Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју украјинског језика?
1. Иван Котљаревски (1769-1838): сматран оснивачем модерне украјинске књижевности, Котљаревски је написао прву националну епску песму на украјинском језику “Енеида”. Његов рад помогао је популаризацији и стандардизацији језика.
2. Тарас Шевченко (1814-1861): истакнута личност украјинске књижевности и уметности, Шевченко се понекад назива “оцем украјинског језика”. Био је снажни заговорник употребе украјинског језика у књижевности и култури и написао је низ песама и романа на том језику.
3. Иван Францо (1856-1916): утицајни писац и песник, Францо је написао нека од најранијих дела савремене украјинске књижевности. Такође је основао Лвовски Национални универзитет Ивана Франка, који је развио револуционарне методе учења које наглашавају важност украјинског језика.
4. Владимир Вернадски (1863-1945): истакнути историчар, филозоф и геолог, Вернадски је био кључни лидер у развоју савремене украјинске културе. Био је један од оснивача научног друштва Шевченко и написао је мноштво књига и есеја на украјинску тематику на овом језику.
5. Александар Олес (1884-1962): истакнути лингвиста и филолог, Олес је био главна сила иза развоја модерне украјинске граматике. Био је аутор неколико великих радова о језику, укључујући Украјински језик за основне школе, и био је утицајан члан Украјинске академије наука.
Како функционише структура украјинског језика?
Украјински је словенски језик који се углавном говори у Украјини, где је службени језик. Уско је повезан са белоруским, пољским, руским и другим словенским језицима. Има сопствену абецеду изведену из ћирилице, а њена граматика је слична граматици других словенских језика, са именицама, придевима, глаголима и прилозима који имају различите деклинације и коњугације. Редослед речи је обично субјект-глагол-објекат, али је прилично флексибилан и може се разликовати у зависности од нагласка говорника.
Како научити украјински језик на најисправнији начин?
1. Пронађите добар курс језика: започните проналажењем доброг курса језика који се фокусира на украјински језик. Потражите нешто свеобухватно што ће вас научити и граматици и речнику језика.
2. Купите неколико добрих књига о учењу језика: књиге су један од најбољих ресурса када је у питању учење језика. Потражите књиге које су посвећене украјинском језику не само у смислу граматике, већ иу смислу културе, историје и идиома.
3. Вежбајте!: Најбољи начин да научите језик је да га вежбате што је више могуће. Потражите прилику да разговарате са изворним говорницима било на мрежи или у вашем подручју. Слушајте украјински радио и гледајте украјинске филмове и ТВ емисије. Ово ће вам помоћи да се боље упознате са језиком и брже га савладате.
4. Користите апликације и веб локације: постоји много апликација и веб локација које вам могу помоћи да побољшате своје знање украјинског језика. Потражите интернетске форуме, блогове и веб странице посвећене подучавању украјинског језика.
5. Зароните главом: један од најбољих начина за учење језика је путовање и урањање у локалну културу и животну средину. Ако путовање у Украјину није опција за вас, покушајте да пронађете локалну групу за састанке или програм размене језика.
Bir yanıt yazın