Millistes riikides räägitakse Jidiši keelt?
Jidiši keelt räägitakse peamiselt juudi kogukondades Ameerika Ühendriikides, Iisraelis, Venemaal, Valgevenes, Ukrainas, Poolas ja Ungaris. Seda räägib ka väiksem arv juute Prantsusmaal, Argentinas, Austraalias, Lõuna-Aafrikas, Kanadas ja teistes riikides.
Mis on Jidiši keele ajalugu?
Jidiši keel on keel, mille juured on keskülemsaksa keeles ja mida räägivad kogu maailmas Aškenazi juudid. See on olnud aškenazi juutide peamine keel alates selle moodustamisest 9. sajandil, kui juudi kogukonnad õitsesid praeguses Saksamaal ja Põhja-Prantsusmaal. See on segu mitmest keelest, sealhulgas heebrea ja aramea keel, sama hästi kui slaavi, romantika ja keskülemsaksa murded.
Jidiš sai Euroopa juutide seas esmakordselt populaarseks umbes 12. sajandil, kui seda hakati kasutama peamiselt kõnekeelena, mitte traditsioonilise kirjaliku vormina. Selle põhjuseks oli juudi elanikkonna asukoht, mis olid sageli üksteisest geograafiliselt eraldatud ja arendasid aja jooksul välja erinevad murded. 15.ja 16. sajandil levis Jidiš laialdaselt kogu Euroopas, saades lingua franca Euroopa juutide seas.
Jidiši keelt on tugevalt mõjutanud ka kohalikud keeled, kus juudid on elanud, nii et kogu Euroopas, Aafrikas ja Ameerikas on arenenud erinevad murded. Vaatamata sisemistele erinevustele on jidiši murretel ühine grammatika, süntaks ja standardne sõnavara, mõned murded on tugevamalt mõjutatud heebrea keelest ja teised hiljuti kohatud keeltest.
19. sajandil õitses Jidiši kirjandus ning selles keeles ilmus palju raamatuid ja ajakirju. Kuid, antisemitismi tõus, paljude juutide ümberasustamine pärast Teist maailmasõda, ja inglise keele kui domineeriva keele kasutuselevõtt Ameerika Ühendriikides viis Jidiši kui kõnekeele languseni. Tänapäeval on kogu maailmas endiselt miljoneid Jidiši keelt kõnelevaid inimesi, enamasti Põhja-Ameerikas ja Iisraelis, kuigi seda keelt ei kasutata enam nii laialdaselt kui kunagi varem.
Kes on 5 parimat inimest, kes on Jidiši keelde kõige rohkem panustanud?
1. Eliezer Ben-Yehuda (1858-1922): Ben-Yehudale omistatakse heebrea keele taaselustamine, mida ta tegi, tutvustades heebrea keelde palju Jidiši sõnu. Ta oli ka esimene, kes koostas põhjaliku kaasaegse heebrea sõnaraamatu ning kirjutas selle keele kohta artikleid ja raamatuid.
2. Sholem Aleichem (1859-1916): Aleichem oli kuulus Jidiši kirjanik, kes kirjutas juutide elust Ida-Euroopas. Tema teosed, sealhulgas Meierei Tevye, aitasid jidiši populariseerida ja levitada kogu maailmas.
3. Chaimi hinne (1910-1982): Grade oli tunnustatud Jidiši romaanikirjanik ja luuletaja. Tema teoseid, mis kroonivad juudi elu võitlusi, peetakse laialdaselt jidiši keele parimaks kirjanduseks.
4. Max Weinreich (1894-1969): keeleteadlane, professor ning yivo juudi Uuringute Instituudi asutaja ja direktor Vilniuses, Leedus, pühendas Weinreich oma elutöö Jidiši keele uurimisele ja edendamisele.
5. Itzik sõim (1900-1969): sõim oli Jidiši luuletaja ja üks 20.sajandi suurimaid kirjanikke. Tal oli suur mõju keele taaselustamisel ja moderniseerimisel.
Kuidas on Jidiši keele struktuur?
Jidiši struktuur on peaaegu identne saksa keelega. See koosneb sõnadest, fraasidest ja lausetest, mis on konstrueeritud subjekti-verbi-objekti järjekorraga. Jidiši keel kipub olema sisutihedam kui Saksa keel, kasutades vähem artikleid, eessõnu ja alluvaid sidesõnu. Jidiši keeles ei ole sama verbikonjugatsioonide süsteemi kui saksa keeles ja mõned verbiajad erinevad saksa keelest. Jidiši keeles on ka mitmeid täiendavaid osakesi ja muid elemente, mida saksa keeles ei leidu.
Kuidas õppida Jidiši keelt kõige õigemal viisil?
Parim viis Jidiši keele õppimiseks on keelekümblus. See tähendab jidiši vestluste kuulamist, Jidiši raamatute ja ajalehtede lugemist ning Jidiši filmide ja telesaadete vaatamist. Jidiši klassi saate võtta ka kohalikus rahvamajas, ülikoolis või veebis. Harjutage seda kindlasti emakeelena kõnelejatega, et aidata teil häälduse ja grammatikaga harjuda. Lõpuks hoidke käepärast jidiši-inglise sõnastikku ja verbitabeleid, mis aitavad teil tekkida võivate küsimuste korral.
Bir yanıt yazın