O Afrikánském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví afrikánsky?

Afrikánština se mluví hlavně v Jižní Africe a Namibii, s malými kapsami reproduktorů v Botswaně, Zimbabwe, Zambii a Angole. Mluví jím také velká část krajanské populace v Austrálii, Spojených státech, Německu a Nizozemsku.

Jaká je historie afrikánského jazyka?

Afrikánský jazyk má dlouhou a složitou historii. Je to Jihoafrický jazyk, který se vyvinul z holandštiny, kterou mluví osadníci nizozemské Východoindické společnosti v tehdejší době známé jako holandská Cape Colony. Má své kořeny v 17. století, kdy nizozemští osadníci v Cape Colony používali holandštinu jako svou lingua franca. To se vyvinulo z dialektů holandštiny mluvený těmito osadníky, známý jako Cape Dutch. Má také vlivy z Malajština, portugalština, Němec, francouzština, Khoi, a Bantu jazyky.
Jazyk byl původně označován jako” Cape Dutch “nebo”Kitchen Dutch”. Oficiálně byl uznán jako nezávislý jazyk v roce 1925. Jeho vývoj lze rozdělit do dvou fází: mluvená forma a písemná forma.
V počátečních fázích svého vývoje byla Afrikánština spojována s nízkým sociálním statusem a byla považována za známku nevědomosti. To se v průběhu času měnilo a Afrikánština začala být vnímána jako jazyk rovnosti, zvláště když byla přijata hnutí proti apartheidu v 60.letech.
Dnes afrikánštinou mluví více než 16 milionů lidí po celé Jižní Africe a Namibii a je jedním z 11 úředních jazyků (stejně jako volitelný jazyk) v Jižní Africe. Mimo Jižní Afriku se tímto jazykem mluví také v Austrálii, Spojených státech a Belgii. Kromě toho je jazyk často psán pomocí latinské abecedy, ačkoli někteří autoři se rozhodli použít tradiční Holandský pravopis.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Afrikánskému jazyku?

1. Jan Christiaan Smuts (1870-1950): byl prominentním jihoafrickým státníkem, který hrál hlavní roli při vývoji afrikánské literatury a propagaci jazyka ve všech aspektech života.
2. S. J. du Toit (1847-1911): je známý jako “otec afrikánštiny” pro svůj významný příspěvek k zavedení jazyka jako úředního jazyka v Jižní Africe.
3. D. F. Malan (1874-1959): byl prvním předsedou vlády Jižní Afriky a je mu připisováno oficiální uznání afrikánštiny jako úředního jazyka v roce 1925.
4. T. T. V. Mofokeng (1893-1973): byl významným pedagogem, básníkem, spisovatelem a řečníkem, který pomáhal rozvíjet a propagovat Afrikánskou literaturu.
5. C. P. Hoogenhout (1902-1972): je považován za jednoho z průkopníků afrikánské literatury, protože psal poezii, hry, povídky a romány, které silně ovlivnily současnou Afrikánskou literaturu.

Jaká je struktura afrikánského jazyka?

Afrikánština má zjednodušenou a přímočarou strukturu. Je odvozen z nizozemského jazyka a sdílí mnoho jeho funkcí. Afrikánština nemá gramatický rod, používá pouze dva slovesné časy a konjuguje slovesa se základní sadou vzorů. Existuje také velmi málo skloňování, přičemž většina slov má jediný tvar pro všechny případy a čísla.

Jak se naučit afrikánský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se seznámíte se základy afrikánské gramatiky. Existuje mnoho online zdrojů, které učí úvodní lekce gramatiky, nebo si můžete zakoupit knihy nebo jiné materiály, které vám pomohou začít.
2. Procvičte si své poslechové dovednosti sledováním filmů, televizních pořadů a rozhlasových programů v afrikánštině. To vám může pomoci naučit se více slov a frází, stejně jako výslovnost.
3. Přečtěte si knihy, noviny a časopisy napsané v afrikánštině. To vám pomůže dozvědět se více o jazyce a bude vám vyhovovat gramatika a výslovnost.
4. Připojte se k afrikánské konverzační skupině, abyste si mohli procvičit mluvení s rodilými mluvčími. To vám může pomoci cítit se sebevědoměji, když mluvíte s ostatními.
5. Použijte kartičky a aplikace, které vám pomohou naučit se nová slova a fráze. Je to skvělý způsob, jak doplnit své pravidelné studijní sezení.
6. Pokud je to možné, navštěvujte jazykové kurzy. Absolvování strukturované třídy může být skvělý způsob, jak lépe porozumět jazyku a cvičit s ostatními studenty.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir