O Afrikánskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí Afrikánskym jazykom?

Afrikánčina sa hovorí hlavne v Južnej Afrike a Namíbii, s malými vreckami reproduktorov v Botswane, Zimbabwe, Zambii a Angole. Hovorí ním aj veľká časť emigrantskej populácie v Austrálii, Spojených štátoch, Nemecku a Holandsku.

Aká je história Afrikánskeho jazyka?

Afrikánčina má dlhú a zložitú históriu. Je to Juhoafrický jazyk, ktorý sa vyvinul z holandčiny, ktorou hovoria osadníci holandskej Východoindickej spoločnosti v tom, čo bolo vtedy známe ako holandská Cape Colony. Korene má v 17.storočí, keď holandskí osadníci v Cape Colony používali ako lingua franca holandčinu. Vyvinul sa z dialektov holandčiny, ktorými hovoria títo osadníci, známych ako Cape Dutch. Má tiež vplyvy z Malajský, Portugalčina, nemecky, francúzsky, Khoi a Bantu jazyky.
Jazyk bol pôvodne označovaný ako” Cape Dutch “alebo”Kitchen Dutch”. Oficiálne bol uznaný ako nezávislý jazyk v roku 1925. Jeho vývoj možno rozdeliť do dvoch etáp: hovorená forma a písomná forma.
V počiatočných fázach svojho vývoja bola Afrikánčina spojená s nízkym sociálnym postavením a považovala sa za znak nevedomosti. To sa časom zmenilo a afrikánčina sa začala považovať za jazyk rovnosti, najmä keď ju prijalo hnutie proti apartheidu v roku 1960.
Dnes afrikánčinou hovorí viac ako 16 miliónov ľudí v celej Južnej Afrike a Namíbii a je jedným z 11 úradných jazykov (ako aj voliteľný jazyk) v Južnej Afrike. Mimo Južnej Afriky sa týmto jazykom hovorí aj v Austrálii, Spojených štátoch a Belgicku. Jazyk sa navyše často píše pomocou latinská abeceda, aj keď niektorí autori sa rozhodnú použiť tradičný holandský pravopis.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k afrikánskemu jazyku?

1. Jan Christiaan Smuts (1870-1950): bol prominentným juhoafrickým štátnikom, ktorý hral hlavnú úlohu pri vývoji Afrikánskej literatúry a propagácii jazyka vo všetkých aspektoch života.
2. S. J. du Toit (1847-1911): je známy ako ‘otec afrikánčiny’ pre jeho významný príspevok k zavedeniu jazyka ako úradného jazyka v Južnej Afrike.
3. D. F. Malan( 1874-1959): bol prvým predsedom vlády Južnej Afriky a v roku 1925 sa mu pripisuje oficiálne uznanie afrikánčiny ako úradného jazyka.
4. T. T. V. Mofokeng (1893-1973): bol významným pedagógom, básnikom, spisovateľom a rečníkom, ktorý pomáhal rozvíjať a propagovať Afrikánsku literatúru.
5. C. P. Hoogenhout (1902-1972): je považovaný za jedného z priekopníkov Afrikánskej literatúry, pretože písal poéziu, divadelné hry, poviedky a romány, ktoré výrazne ovplyvnili súčasnú Afrikánsku literatúru.

Aká je štruktúra Afrikánskeho jazyka?

Afrikánčina má zjednodušenú a priamu štruktúru. Je odvodený z holandského jazyka a zdieľa mnoho jeho funkcií. Afrikánčina nemá gramatický rod, používa iba dva slovesné časy a konjuguje slovesá so základnou sadou vzorov. Existuje tiež veľmi málo skloňovaní, pričom väčšina slov má jednu formu pre všetky prípady a čísla.

Ako sa naučiť afrikánsky jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Začnite tým, že sa zoznámite so základmi afrikánskej gramatiky. Existuje veľa online zdrojov, ktoré učia úvodné hodiny gramatiky, alebo si môžete kúpiť knihy alebo iné materiály, ktoré vám pomôžu začať.
2. Precvičte si svoje schopnosti počúvania sledovaním filmov, televíznych relácií a rozhlasových programov v afrikánčine. To vám môže pomôcť naučiť sa viac slov a fráz, ako aj výslovnosť.
3. Čítajte knihy, noviny a časopisy napísané v afrikánčine. To vám pomôže dozvedieť sa viac o jazyku a osvojiť si gramatiku a výslovnosť.
4. Pripojte sa k afrikánskej konverzačnej skupine, aby ste si mohli precvičiť rozprávanie s rodenými hovorcami. To vám môže pomôcť cítiť sa istejšie pri rozhovore s ostatnými.
5. Použite kartičky a aplikácie, ktoré vám pomôžu naučiť sa nové slová a frázy. Je to skvelý spôsob, ako doplniť svoje pravidelné študijné stretnutia.
6. Ak je to možné, navštevujte jazykové kurzy. Absolvovanie štruktúrovanej triedy môže byť skvelým spôsobom, ako lepšie porozumieť jazyku a precvičiť si s ostatnými študentmi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir