O Bosanskom Jeziku (Bosnian)

U kojim se zemljama govori Bosanski?

Bosanski se uglavnom govori u Bosni i Hercegovini, ali se govori i u dijelovima Srbije, Crne Gore, Hrvatske i drugih susjednih zemalja.

Kakva je povijest bosanskog jezika?

Povijesni korijeni bosanskog jezika (poznatog i kao Bosanski, Bosanski ili srpskohrvatski) složeni su i višestruki. Ovaj je jezik južnoslavenski, sličan susjednim jezicima, hrvatskom i srpskom. Vuče korijene iz srednjovjekovnog Balkanskog jezika kojim su bosanski Kršćani govorili na tom području tijekom srednjeg vijeka. Jezik se postupno razvijao sve dok početkom 20.stoljeća nije postao vlastiti jezik.
U 19.stoljeću lingvisti iz Hrvatske i Srbije zajedno su radili na stvaranju jedinstvenog pisma za sve južnoslavenske jezike u regiji, iako neki tvrde da su se zbog toga sva tri jezika smatrala dijalektima istog jezika poznatog kao srpskohrvatski.
Krajem 1980-ih i početkom 1990-ih Bosna i Hercegovina proglasila je neovisnost od Jugoslavije. To je dovelo do porasta nacionalizma među Bošnjacima, što je dovelo do koncepta “bosanskog jezika”. Ovaj je jezik nastao zahvaljujući poboljšanjima u jeziku, poput uvođenja novih riječi i fraza preuzetih s arapskog, turskog i drugih jezika.
Danas je bosanski jezik priznat kao službeni jezik u Bosni i Hercegovini i uči se u školama, a također se široko govori među stanovništvom. Osim standardne sorte bosanskog jezika, postoje i dvije druge vrste bosanskog jezika koje se govore u određenim regijama zemlje: štokavski i kajkavski.

Tko je među 5 najboljih ljudi koji su najviše pridonijeli razvoju bosanskog jezika?

1. Matija Divković (15.stoljeće) Hrvatski humanist i poliglot, autor prvog poznatog bosanskog rječnika.
2. Pavao Ritter Vitezović (17.stoljeće) hrvatski je književnik zaslužan za standardizaciju bosanskog jezika u svojoj knjizi “rasprava o podrijetlu i prirastu slavenskog ilirskog jezika”.
3. Franjo Rački (19.stoljeće) Hrvatski povjesničar, filolog i slavist, autor nekoliko djela o bosanskom jeziku i kulturi.
4. Andrija Kačić Miosić (19.stoljeće) hrvatski je pjesnik, romanopisac i dramatičar koji je pridonio razvoju suvremene bosanske književnosti.
5. August Cesarets (20.stoljeće) hrvatski je pjesnik, književnik, lingvist, urednik i izdavač, autor mnogih članaka i knjiga o bosanskom jeziku i kulturi.

Kako funkcionira struktura bosanskog jezika?

Bosanski je južnoslavenski jezik koji je usko povezan s hrvatskim i srpskim jezikom. Slijedi isti fonološki sustav kao hrvatski i srpski, ali s određenim razlikama u samoglasnicima. Bosanski je službeni jezik Bosne i Hercegovine, a govori se i u Crnoj Gori, Srbiji i Hrvatskoj. Njegova se gramatika uglavnom temelji na dva glavna dijalekta: istočnom Hercegovačko-istarskom dijalektu i zapadnom štokavskom dijalektu. Gramatička struktura bosanskog jezika uključuje deklinaciju imenica, konjugaciju glagola i složeni sustav vremena koji se koriste za izražavanje budućih, prošlih i sadašnjih događaja.

Kako naučiti bosanski na najispravniji način?

1. Nabavite službeni udžbenik ili druge materijale. Potražite udžbenik bosanskog jezika ili nastavni materijal posebno dizajniran za učenike tog jezika. Ovi materijali obično pružaju najopsežniji, strukturirani pristup učenju bosanskog jezika.
2. Koristite mrežne resurse. Postoji mnogo internetskih stranica s besplatnim lekcijama i aktivnostima koje će vam pomoći da naučite bosanski jezik, kao što su A-Lister, A-Lister i A-Lister. Osim toga, dostupno je mnogo podcasta, videozapisa i pjesama koji će vam pomoći u vježbanju.
3. Razgovarajte s izvornim govornikom. Ako poznajete nekoga tko govori Bosanski, ovo je izvrsna prilika da usavršite svoje jezične vještine! Pokušajte razgovarati s njima što je češće moguće kako biste se osjećali ugodno s ovim jezikom.
4. Gledajte Bosanske filmove i televiziju. Provoditi vrijeme gledajući Bosanske filmove i TV emisije jedan je od najbržih načina za poboljšanje razumijevanja jezika. Obavezno obratite pažnju na izgovor i novi vokabular.
5. Ostanite motivirani. Učenje jezika je putovanje i proces. Pokušajte ostati motivirani postavljanjem realnih ciljeva, nagrađivanjem sebe kada postignete prekretnicu i pokušajem zabave tijekom učenja.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir