O Bosnianskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí bosnianskym jazykom?

Bosnianskym jazykom sa hovorí predovšetkým v Bosne a Hercegovine, ale hovorí sa ním aj v niektorých častiach Srbska, Čiernej Hory, Chorvátska a ďalších susedných krajín.

Aká je história bosnianskeho jazyka?

Historické korene bosnianskeho jazyka (tiež známeho ako Bosniak, Bosančica alebo Srbochorvátčina) sú zložité a mnohostranné. Jazyk je Juhoslovanský jazyk, podobný susedným jazykom, chorvátskym a srbským. Má korene v stredovekom Balkánskom jazyku, ktorým hovorili Bosnianski kresťania v tejto oblasti počas stredoveku. Jazyk sa postupne rozvíjal, až kým sa na začiatku 20.storočia nestal samostatným jazykom.
V 19.storočí lingvisti z Chorvátska a Srbska spolupracovali na vytvorení jednotného písaného jazyka pre všetky juhoslovanské jazyky regiónu, aj keď niektorí tvrdia, že v dôsledku toho sa všetky tri jazyky začali považovať za dialekty rovnakého jazyka, známe ako Srbochorvátčina.
V neskorej 1980 a čoskoro 1990, Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislosť od Juhoslávie. To viedlo k nárastu nacionalizmu medzi Bosnianmi, čo viedlo k vzniku konceptu “bosnianskeho jazyka.”Tento jazyk bol vytvorený vývojom v jazyku, ako je zavedenie nových slov a fráz prevzatých z arabčiny, turečtiny a ďalších jazykov.
Dnes je bosniansky jazyk v Bosne a Hercegovine uznávaný ako úradný jazyk a vyučuje sa na školách a medzi obyvateľstvom sa ním bežne hovorí. Okrem štandardnej rozmanitosti Bosniančiny existujú v určitých regiónoch krajiny aj ďalšie dva typy Bosniančiny: Štokavian a Kajkavian.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k Bosnianskemu jazyku?

1. Matija Divković – 15. storočie) – Chorvátsky humanista a polyglot, ktorý napísal prvý známy bosniansky slovník.
2. Pavao Ritter Vitezović (17. storočie) – Chorvátsky spisovateľ, ktorý sa vo svojej knihe “Tractatus de origine et incrementis Slavorum Illyricorum” zaslúžil o štandardizáciu bosnianskeho jazyka.
3. Franjo Rački (19. storočie) – Chorvátsky historik, filológ a slovanský učenec, ktorý napísal niekoľko prác o bosnianskom jazyku a kultúre.
4. Andrija kačic Miosic – 19. storočie) – Chorvátsky básnik, spisovateľ a dramatik, ktorý prispel k rozvoju modernej bosnianskej literatúry.
5. August Cesarec – 20. storočie) – Chorvátsky básnik, spisovateľ, lingvista, redaktor a vydavateľ, ktorý napísal veľa článkov a kníh o bosnianskom jazyku a kultúre.

Aká je štruktúra bosnianskeho jazyka?

Bosniančina je Juhoslovanský jazyk, ktorý úzko súvisí s chorvátčinou a srbčinou. Sleduje rovnaký fonologický systém ako chorvátsky a srbský, ale s určitými rozdielmi v samohláskových zvukoch. Bosniančina je úradným jazykom Bosny a Hercegoviny a hovorí sa ňou aj v Čiernej Hore, Srbsku a Chorvátsku. Jeho gramatika je založená hlavne na dvoch hlavných dialektoch: Východný Hercegovinsko-Istrijský dialekt a Západný Štokavský dialekt. Gramatická štruktúra Bosniančiny zahŕňa skloňovanie podstatných mien, konjugáciu slovies a zložitý systém časov, ktoré sa používajú na vyjadrenie budúcich, minulých a súčasných udalostí.

Ako sa naučiť bosniansky jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Získajte oficiálnu učebnicu alebo iné materiály. Vyhľadajte učebnicu bosnianskeho jazyka alebo študijné materiály špeciálne navrhnuté pre študentov jazyka. Tieto materiály majú tendenciu poskytovať najkomplexnejší a štruktúrovaný prístup k učeniu Bosniančiny.
2. Využite online zdroje. Existuje mnoho webových stránok s bezplatnými lekciami a aktivitami, ktoré vám pomôžu naučiť sa bosniansky jazyk, ako napríklad Duolingo, LiveMocha a Memrise. Okrem toho je k dispozícii veľa podcastov, videí a skladieb, ktoré vám pomôžu cvičiť.
3. Spojte sa s rodeným hovorcom. Ak poznáte niekoho, kto hovorí bosniansky, je to skvelá príležitosť zdokonaliť svoje jazykové znalosti! Snažte sa s nimi viesť konverzáciu tak často, ako len môžete, aby ste si jazyk pohodlne zvykli.
4. Sledujte bosnianske filmy a televíziu. Trávenie času sledovaním bosnianskych filmov a televíznych programov je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako zlepšiť porozumenie jazyka. Nezabudnite venovať pozornosť výslovnosti a novej slovnej zásobe.
5. Udržujte motiváciu. Učenie sa jazyka je cesta a proces. Snažte sa zostať motivovaní stanovením realistických cieľov, odmenou, keď dosiahnete míľnik, a uistite sa, že sa pri učení bavíte.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir