O Esperantskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí esperantským jazykom?

Esperanto nie je oficiálne uznaným jazykom v žiadnej krajine. Odhaduje sa, že približne 2 milióny ľudí na celom svete hovoria esperantom, takže sa ním hovorí v mnohých krajinách po celom svete. Najčastejšie sa ním hovorí v krajinách ako Nemecko, Japonsko, Poľsko, Brazília a Čína.

Aká je história Esperanta?

Esperanto je konštruovaný medzinárodný jazyk, ktorý koncom 19.storočia vytvoril Poľský oftalmológ L. L. Zamenhof. Jeho cieľom bolo navrhnúť jazyk, ktorý by bol široko používaným mostom medzi kultúrami, jazykmi a národnosťami. Vybral si jazykovo jednoduchý jazyk, o ktorom si myslel, že sa bude ľahšie učiť ako existujúce jazyky.
Zamenhof vydal prvú knihu o svojom jazyku “Unua Libro” (“prvá kniha”) 26.Júla 1887 pod pseudonymom Dr. Esperanto (čo znamená “ten, kto dúfa”). Esperanto sa rýchlo rozšírilo a na prelome storočí sa stalo medzinárodným hnutím. V tejto dobe bolo v jazyku napísaných veľa vážnych a naučených diel. Prvý Medzinárodný kongres sa konal vo Francúzsku v roku 1905.
V roku 1908 bola založená univerzálna asociácia Esperanta (UEA) s cieľom propagovať jazyk a podporovať medzinárodné porozumenie. Na začiatku 20. storočia prijalo niekoľko krajín Esperanto ako svoj úradný pomocný jazyk a na celom svete sa vytvorilo niekoľko nových spoločností.
Druhá svetová vojna zaťažila rozvoj Esperanta, ale nezomrela. V roku 1954 prijala UEA Deklaráciu z Boulogne, ktorá stanovila základné princípy a ciele Esperanta. Nasledovalo prijatie esperantská Deklarácia práv v roku 1961.
Dnes esperantom hovorí niekoľko tisíc ľudí na celom svete, predovšetkým ako koníček, aj keď niektoré organizácie stále propagujú jeho používanie ako praktického medzinárodného jazyka.

Kto je top 5 ľudí, ktorí najviac prispeli k esperantskému jazyku?

1. Ludoviko Zamenhof-tvorca esperantského jazyka.
2. William Auld-škótsky básnik a autor, ktorý v esperante napísal najmä klasickú báseň “Adiaŭ”, ako aj mnoho ďalších diel v tomto jazyku.
3. Humphrey Tonkin-americký profesor a bývalý prezident univerzálnej Asociácie Esperanta, ktorý napísal viac ako tucet kníh v esperante.
4. L. L. Zamenhof-syn Ludovika Zamenhofa a vydavateľ Fundamento de Esperanto, prvej oficiálnej gramatiky a slovníka Esperanta.
5. Probal Dasgupta-Indický autor, redaktor a prekladateľ, ktorý napísal definitívnu knihu o esperantskej gramatike “Nová zjednodušená gramatika Esperanta”. Zaslúžil sa tiež o oživenie jazyka v Indii.

Aká je štruktúra esperantského jazyka?

Esperanto je konštruovaný jazyk, čo znamená, že bol zámerne navrhnutý tak, aby bol pravidelný, logický a ľahko sa učil. Je to aglutinačný jazyk, čo znamená, že nové slová sa tvoria kombináciou koreňov a prípon, vďaka čomu sa jazyk oveľa ľahšie učí ako prirodzené jazyky. Jeho základné poradie slov sa riadi rovnakým vzorom ako väčšina európskych jazykov: predmet-sloveso-objekt (SVO). Gramatika je veľmi jednoduchá, pretože v podstatných menách neexistuje určitý alebo neurčitý člen a rodové rozdiely. Neexistujú tiež žiadne nezrovnalosti, čo znamená, že akonáhle sa naučíte pravidlá, môžete ich použiť na akékoľvek slovo.

Ako sa naučiť jazyk Esperanto tým najsprávnejším spôsobom?

1. Začnite tým, že sa naučíte základy esperantského jazyka. Naučte sa základy gramatiky, slovnej zásoby a výslovnosti. Existuje veľa bezplatných zdrojov online, ako napríklad Duolingo, Lernu a La Lingvo Internacia.
2. Precvičte si používanie jazyka. Hovorte v esperante s rodenými hovorcami alebo v online esperantskej komunite. Ak je to možné, zúčastnite sa esperantských podujatí a workshopov. To vám pomôže naučiť sa jazyk prirodzenejším spôsobom a získať spätnú väzbu od skúsených rečníkov.
3. Čítajte knihy a pozerajte filmy v esperante. To vám pomôže rozvíjať porozumenie jazyka a pomôže vám vybudovať si slovnú zásobu.
4. Nájdite si konverzačného partnera alebo sa zúčastnite kurzu Esperanta. Mať niekoho, s kým si jazyk pravidelne precvičujete, je skvelý spôsob, ako sa učiť.
5. Používajte jazyk čo najviac. Najlepším spôsobom, ako plynule ovládať akýkoľvek jazyk, je používať ho čo najviac. Či už chatujete s priateľmi alebo píšete e-maily, používajte čo najviac Esperanta.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir