V ktorých krajinách sa hovorí hebrejským jazykom?
Hebrejsky sa hovorí v Izraeli, Spojených štátoch, Kanade, Francúzsku a Argentíne. Okrem toho sa používa na náboženské účely v mnohých ďalších krajinách vrátane Spojeného kráľovstva, Nemecka, Švédska a Bulharska.
Aká je história hebrejského jazyka?
Hebrejský jazyk má starodávnu a legendárnu históriu. Je to jeden z najstarších žijúcich jazykov na svete a je neoddeliteľnou súčasťou židovskej identity a kultúry. Predpokladá sa, že najskoršia forma hebrejčiny sa vyvinula v oblasti Palestíny v priebehu 12.storočia pred Kristom. Hebrejčina bola hlavným jazykom Izraelitov počas biblického obdobia a neskôr sa stala jazykom rabínskej literatúry a modlitby.
Počas babylonského zajatia v rokoch 586-538 pred n.L. prijali židia niektoré akkadské výpožičné slová. Po páde Druhého chrámu v roku 70 n.L. začala hebrejčina pomaly upadať v každodennom používaní a hovorený jazyk sa pomaly vyvinul do rôznych dialektov, ako napríklad Židovská Palestínska aramejčina a Jidiš. Používanie hebrejčiny bolo oživené v 19.storočí zrodom sionistickej ideológie a založením moderného štátu Izrael v roku 1948. Dnes Hebrejsky hovoria milióny ľudí v Izraeli a na celom svete.
Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k hebrejskému jazyku?
1. Eliezer Ben-Jehuda (1858-1922): Ben-Jehuda, známy ako “otec modernej hebrejčiny”, prispel k oživeniu hebrejského jazyka, ktorý ako hovorený jazyk takmer zmizol. Vytvoril prvý moderný hebrejský slovník, vypracoval štandardizovaný pravopisný systém a bol autorom desiatok kníh, ktoré mali pomôcť šíriť znalosti jazyka.
2. Moses Mendelssohn (1729-1786): nemecký Žid, ktorý sa zaslúžil o zavedenie hebrejskej a židovskej kultúry širšiemu nemecky hovoriacemu obyvateľstvu. Jeho preklad tóry z hebrejčiny do nemčiny priniesol text masovému publiku a pomohol zvýšiť prijatie hebrejčiny v Európe.
3. Hayim Nachman Bialik (1873-1934): ikonický izraelský básnik a vedec, Bialik bol hlavným zástancom modernizácie hebrejčiny a vytvárania bohatej tradície hebrejskej literatúry. Napísal desiatky klasických diel v jazyku a predstavil nové hebrejské slová a frázy, ktoré sa dnes bežne používajú.
4. Ezra Ben-Jehuda (1858-1922): syn Eliezera, tento lingvista a lexikograf vzal prácu svojho otca a pokračoval v nej. Vytvoril vôbec prvý Hebrejský tezaurus, rozsiahlo písal o hebrejskej gramatike a bol spoluautorom prvých moderných hebrejských novín.
5. Chaim Nachman Bialik (1873-1934): brat Hayima, Chaim bol tiež hlavným prispievateľom do hebrejského jazyka. Bol uznávaným literárnym kritikom, špecializoval sa na hebrejskú literatúru a rozvíjal hebrejskú referenčnú knižnicu. Bol tiež zodpovedný za preklad klasických diel z európskych jazykov do hebrejčiny.
Aká je štruktúra hebrejského jazyka?
Hebrejský jazyk je semitský jazyk a riadi sa písacím systémom abjad. Píše sa sprava doľava pomocou hebrejskej abecedy. Základný slovosled hebrejskej vety je sloveso-predmet-predmet. Podstatné mená, prídavné mená, zámená a príslovky sa skloňujú pre pohlavie, číslo a/alebo vlastníctvo. Slovesá sú konjugované pre osobu, číslo, pohlavie, čas, náladu a aspekt.
Ako sa naučiť hebrejský jazyk najsprávnejším spôsobom?
1. Začnite s abecedou. Získajte pohodlné čítanie, vyslovovanie a písanie listov.
2. Naučte sa základy hebrejskej gramatiky. Začnite konjugáciami slovesa a skloňovaním podstatných mien.
3. Zostavte si svoj slovník. Naučte sa základné slová, ako sú dni v týždni, mesiace, čísla, bežné frázy a výrazy.
4. Precvičte si hebrejčinu s rodeným hovorcom. Konverzácia je jedným z najlepších spôsobov, ako sa učiť!
5. Čítajte hebrejské texty a sledujte Hebrejské videá s titulkami.
6. Počúvajte hebrejskú hudbu a zvukové nahrávky.
7. Použite online Hebrejské zdroje. Existuje mnoho užitočných webových stránok a aplikácií na výučbu hebrejčiny.
8. Urobte z hebrejčiny súčasť svojho každodenného života. Začlenenie jazyka do vášho každodenného života vám pomôže vyzdvihnúť ho oveľa rýchlejšie.
Bir yanıt yazın