O Jazyku Chuvash

V ktorých krajinách sa hovorí jazykom Čuvaš?

Čuvašským jazykom sa hovorí hlavne v Čuvašskej republike Rusko, ako aj v častiach Mari El, Tatarstan a Udmurtia v Rusku a v Kazachstane a na Ukrajine.

Aká je história jazyka Čuvaš?

Čuvašský jazyk je turkický jazyk, ktorým hovorí približne 1,5 milióna ľudí v Ruskej federácii. Je jediným prežívajúcim členom oghurskej vetvy turkických jazykov. Týmto jazykom sa historicky hovorilo hlavne v oblastiach, ktoré sú dnes známe ako Čuvašská republika, ktorý sa nachádza v regióne Volga v Rusku.
Dokumentovanú históriu Čuvašského jazyka možno vysledovať až do 13.storočia, pričom najskoršie písomné záznamy sa nachádzajú v rukopisoch zo 14. a 15. storočia. Mnohé z týchto rukopisov odhaľujú, že jazyk v priebehu času prešiel významnými zmenami. V 15.storočí bol Čuvašský jazyk silne ovplyvnený susedným tatárskym jazykom Zlatá horda a bol napísaný starotatárskou abecedou.
V 18.storočí vytvoril čuvašskú abecedu ruský učenec Semyon Remezov, ktorý ju založil na azbuke. Táto nová abeceda bola použitá na vytvorenie prvých tlačených kníh Čuvaš na začiatku 19.storočia. Na prelome 19.storočia bol Čuvašský jazyk uznaný za úradný jazyk ruskej ríše a v tomto období vznikli rôzne ďalšie literárne diela.
Čuvašským jazykom sa hovorí aj v dnešnej dobe a vyučuje sa aj na niektorých školách v Čuvašskej republike. Aktívne sa vynakladá úsilie na zachovanie a propagáciu jazyka v Rusku aj v zahraničí.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k Čuvašskému jazyku?

1. Michail Vasilevič Jakovlev – lingvista a profesor na Štátnej pedagogickej univerzite v Čuvaši, ktorý vyvinul prvú komplexnú gramatiku jazyka.
2. Jakov Kostyukov – lingvista a profesor na Štátnej pedagogickej univerzite v Čuvaši, ktorý prispel k modernizácii jazyka úpravou a publikovaním mnohých diel.
3. Nikolay Ziberov-hlavný prispievateľ k zavedeniu latinského písma pre jazyk Čuvaš.
4. Vasily Peskov – pedagóg, ktorý v roku 1904 vytvoril prvú jazykovú učebnicu v Čuvaši.
5. Oleg Bessonov – vplyvná osobnosť vo vývoji moderného štandardu Chuvash, ktorý pracoval na zjednotení rôznych dialektov jazyka.

Aká je štruktúra jazyka Chuvash?

Čuvašský jazyk patrí do turkickej rodiny jazykov. Je to aglutinačný jazyk, čo znamená, že slová sa tvoria pridaním série predpôn a prípon ku koreňovému slovu. Slovosled je zvyčajne predmet-objekt-sloveso, s relatívne voľným slovosledom vo vetách. Podstatné mená sú rozdelené do dvoch pohlaví a na označenie čísla, prípadu a definitivity majú prípony založené na triede. Slovesá súhlasia s predmetom vety a konjugujú sa v závislosti od času a aspektu.

Ako sa naučiť jazyk Čuvaš najsprávnejším spôsobom?

1. Začnite tým, že sa naučíte základy jazyka, ako je Abeceda, Výslovnosť a základná gramatika. K dispozícii sú niektoré skvelé online zdroje, ako napríklad Chuvash.org alebo Chuvash.eu to vám s tým môže pomôcť.
2. Využite zvukové nahrávky rodených hovorcov a vzorové vety na rýchle vytvorenie základne konverzačných slov a fráz. Počúvajte rozhlasové programy a sledujte filmy a televízne programy v Čuvaši. Ponorte sa do jazyka, aby ste s ním boli plynulejší a pohodlnejší.
3. Precvičte si to, čo ste sa naučili, s rodenými hovorcami, a to buď osobne, alebo prostredníctvom online fór. To vám pomôže vyzdvihnúť miestne nuansy a získať prehľad o kultúre.
4. Čítajte knihy a noviny v Čuvaši, aby ste si zlepšili slovnú zásobu a gramatiku. Čím viac budete čítať, tým lepšie bude vaše porozumenie a gramatika.
5. Nakoniec doplňte svoje učenie o aktivity, ako je písanie v Čuvaši, účasť na online fórach v Čuvaši a štúdium na skúšky. To vám pomôže pevne nadviazať priľnavosť k jazyku.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir