O Njemačkom Jeziku Njemački

U kojim zemljama se govori njemački jezik?

Njemački je službeni jezik Njemačke, Austrije, Švicarske, Lihtenštajna, Luksemburga i Južnog Tirola u Italiji. Službeni je jezik i u Belgiji (u Flamanskoj regiji), Sjevernoj Rajni-Vestfaliji i drugim dijelovima Njemačke. Njemački se također govori u dijelovima istočne Evrope, kao što su Alzas i Lorena u Francuskoj, određene provincije u Poljskoj, Južni Jutland u Danskoj, Šlezija u Češkoj i neka pogranična područja u Holandiji i Mađarskoj. Pored toga, njemački je priznati manjinski jezik u dijelovima Italije, Rumunije, Kazahstana i Namibije.

Kakva je istorija njemačkog jezika?

Njemački jezik je dio indoevropske jezičke porodice i jedan je od najstarijih jezika u Evropi. Vjeruje se da potječe iz protogermanskog, drevnog jezika kojim su govorili germanski narodi Sjeverne Evrope. Do 2. veka nove ere razvio se u nekoliko različitih dijalekata, koji su nastavili da se razvijaju tokom vekova.
U 9.veku, germanska plemena su ujedinjena pod Karlom Velikim i njihov jezik je počeo da se pojavljuje kao standardni oblik komunikacije. U 11. vijeku su se pojavile dvije varijante staronjemačkog jezika kao primarni jezik književnosti, književnosti i kulture; srednji visoki njemački u gornjim regijama Rajne i gornje Saksonije i gornji njemački u Bavarskoj i Austriji.
U 14.veku, pronalazak štampe i uspon štamparije pomogli su da se jezik standardizuje i doveli do objavljivanja dela poput “Grimovog zakona”, koji je uspostavio pravila za pisanje i govorenje jezika.
U doba istraživanja i prosvjetiteljstva, razvoj modernog njemačkog jezika započeo je uvođenjem novog vokabulara i pojednostavljene gramatike. U 19.stoljeću njemački jezik je kodificiran, a srednji i gornji njemački dijalekti postali su službeni jezik zemlje. Jezik se i danas razvija i razvija i jedan je od najrasprostranjenijih jezika na svijetu.

Ko su top 5 ljudi koji su najviše doprinijeli njemačkom jeziku?

1. Martin Luther (1483-1546): Martin Luther je bio odgovoran za stvaranje temelja modernog njemačkog jezika prevođenjem Biblije na njemački i razvojem novog oblika pisanja koji je koristio dva glavna njemačka dijalekta u to vrijeme: gornji njemački i donji saksonski. Njegov uticaj se i danas oseća u strukturi i pravopisu nemačkog jezika.
2. Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832): Goethe je bio poznati pjesnik, dramaturg i romanopisac koji je radio na objedinjavanju različitih dijalekata njemačkog jezika u jedan standardizirani jezik. Takođe je skovao mnoge nemačke reči kao što su” schadenfreude”,” weltschmerz “i”landsknecht”. Do danas njegova djela i dalje proučavaju govornici njemačkog jezika širom svijeta.
3. Heinrich Himmler (1900-1945): Himmler je bio uticajni nacistički zvaničnik koji je uvelike doprinio razvoju njemačkog jezika. Bio je poznat po tome što je kovao nove riječi i starim davao nova značenja kako bi se uvjerio da odgovaraju nacističkoj ideologiji, čime je osigurao da ona bude dugotrajna čak i nakon pada režima.
4. Ulrih Amon (1937-2006): Amon je bio lingvista koji je tokom vremena proučavao razvoj nemačkog jezika. Pisao je gramatike i udžbenike, osnovao organizaciju Deutsche Sprache e.V. i bio predsjednik Udruženja za naučno istraživanje i dokumentaciju njemačkog jezika od 1982-2006.
5. Fritz (Frederic) Kempe (1945-): Kempe je njemački lingvista koji je dao značajan doprinos njemačkom jeziku, posebno u pogledu sintakse. Napisao je brojne knjige o Njemačkoj sintaksi, a njegove teorije imale su veliki utjecaj na to kako se njemački jezik uči u školama.

Kakva je struktura njemačkog jezika?

Struktura njemačkog jezika može se opisati kao fuzioni jezik. To znači da koristi elemente i analitičkog i sintetičkog jezika, što rezultira njegovim konjugacijama, množinama i deklinacijama koje se formiraju kombinacijom više dijelova riječi. Pored toga, njemački ima četiri glavna padeža (nominativ, akuzativ, Dativ i genitiv), a glagoli su konjugirani prema licu, broju i raspoloženju.

Kako naučiti njemački jezik na najispravniji način?

1. Uronite: najbolji način za učenje njemačkog jezika je da se uronite u njega što je više moguće. Potrudite se da komunicirate na njemačkom sa ljudima, gledate Njemačku televiziju i filmove i slušate njemački radio. Provedite vrijeme sa izvornim govornicima njemačkog jezika i uključite se u razgovore s njima na njemačkom jeziku.
2. Nabavite dobar udžbenik njemačkog jezika: dobar udžbenik vam može pomoći u gramatici i vokabularu i može vam dati vježbe za vježbanje onoga što učite.
3. Vježbajte svoj izgovor: Izgovor je ključ za razumijevanje. Dok učite nove riječi i fraze, vježbajte izgovor dok se ne osjećate sigurni u to.
4. Koristite online resurse: postoji mnogo sjajnih online alata koji će vam pomoći da naučite njemački. Potražite web stranice i aplikacije koje nude interaktivne vježbe, audio snimke izvornih govornika njemačkog jezika i druge resurse koji će vam pomoći da naučite i vježbate.
5. Iskoristite tehnologiju: postoje sve vrste aplikacija, podcasta i drugih resursa zasnovanih na tehnologiji koji će vam pomoći da poboljšate svoje jezičke vještine. Pokušajte redovno koristiti jedan ili više njih kako biste svojim studijama jezika dali tehnološki poticaj.
6. Pridružite se programu razmjene jezika: programi razmjene jezika odlične su mogućnosti za vježbanje razgovora s izvornim govornicima njemačkog jezika i poboljšanje izgovora.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir