O Tureckom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí tureckým jazykom?

Tureckým jazykom sa hovorí predovšetkým v Turecku, ako aj v častiach Cypru, Iraku, Bulharska, Grécka a Nemecka.

Aká je história tureckého jazyka?

Turecký jazyk, známy ako Turkic, je pobočkou Altajskej rodiny jazykov. Predpokladá sa, že pochádza z jazyka kočovných kmeňov dnešného Turecka na začiatku storočia prvého tisícročia nášho letopočtu. Jazyk sa vyvíjal v priebehu času a bol silne ovplyvnený jazykmi Blízkeho východu a Strednej Ázie ako arabčina, perzština a gréčtina.
Najstaršia písomná forma turečtiny pochádza z obdobia okolo 13.storočia a pripisuje sa Seldžuckým Turkom, ktorí v tomto období dobyli veľkú časť Anatólie. Jazyk, ktorý používali, sa nazýval “Stará Anatolská turečtina” a mal veľa perzských a arabských výpožičných slov.
V osmanskom období (14.až 19. storočie) sa objavil štandardizovaný jazyk založený na istanbulskom dialekte, ktorý sa začal používať na všetkých úrovniach spoločnosti a regiónov ríše. Toto sa stalo známe ako osmanská turečtina, ktorá si požičala veľa slov z iných jazykov, ako je arabčina, perzština a gréčtina. Písalo sa to hlavne arabským písmom.
V roku 1928 Atatürk, zakladateľ modernej tureckej Republiky, predstavil novú abecedu pre turecký jazyk, ktorá nahradila arabské písmo upravenou latinskou abecedou. To spôsobilo revolúciu v turečtine a uľahčilo jej učenie a používanie. Dnešnou turečtinou hovorí viac ako 65 miliónov ľudí na celom svete, čo z nej robí jeden z väčších jazykov v Európe.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k tureckému jazyku?

1. Mustafa Kemal Atatürk: zakladateľ a prvý prezident Tureckej republiky, Atatürk sa často pripisuje zavedeniu rozsiahlych reforiem tureckého jazyka vrátane zjednodušenia abecedy, nahradenia cudzích slov tureckými ekvivalentmi a aktívnej podpory výučby a používania jazyka.
2. Ahmet Cevdet: osmanský učenec Ahmet Cevdet napísal prvý moderný turecký slovník, ktorý obsahoval veľa arabských a perzských výpožičných slov a dával tureckým slovám a frázam štandardný význam.
3. Halit Ziya Uşaklıgil: slávny prozaik na začiatku 20.storočia sa Uşaklıgil zaslúžil o oživenie záujmu o poetický štýl osmanského básnika zo 16. storočia Nâzim Hikmet, ako aj popularizáciu používania literárnych prostriedkov, ako sú slovné hračky a rétorické otázky.
4. Recep Tayyip Erdoğan: súčasný prezident Turecka Erdoğan zohral dôležitú úlohu pri podpore pocitu národnej identity prostredníctvom svojich prejavov a podpory používania turečtiny vo verejnom živote.
5. Bedri Rahmi Eyüboğlu: jedna z popredných osobností modernej tureckej poézie od roku 1940, Eyüboğlu pomohla zaviesť prvky západnej literatúry a tradície do tureckej literatúry, ako aj popularizovať používanie každodennej tureckej slovnej zásoby.

Aká je štruktúra tureckého jazyka?

Turečtina je aglutinačný jazyk, čo znamená, že používa prípony (koncovky slov) na pridanie ďalších informácií a nuancií slov. Má tiež slovosled predmet-objekt-sloveso. Turečtina má tiež pomerne veľký inventár samohlások a rozdiel medzi dĺžkou samohlásky. Má tiež množstvo zhlukov spoluhlások, ako aj dva rôzne typy stresu na slabiky.

Ako sa naučiť turecký jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Začnite tým, že sa naučíte základy jazyka, ako je Abeceda a základná gramatika.
2. Na rozšírenie svojich vedomostí použite bezplatné online zdroje, ako sú kurzy tureckého jazyka, podcasty a videá.
3. Zostavte si pravidelný študijný plán pre seba a zaviažte sa študovať jazyk aspoň raz týždenne.
4. Precvičte si turečtinu s rodenými hovorcami alebo prostredníctvom programov výmeny jazykov.
5. Použite kartičky a iné pamäťové pomôcky, ktoré vám pomôžu zapamätať si kľúčové slová a frázy.
6. Počúvajte tureckú hudbu a sledujte turecké filmy, aby ste sa dozvedeli viac o kultúre a zlepšili svoje schopnosti počúvať.
7. Nezabudnite si robiť pravidelné prestávky, aby ste si dali čas na spracovanie toho, čo ste sa naučili, a precvičenie.
8. Nebojte sa robiť chyby; chyby sú súčasťou procesu učenia.
9. Vyzvite sa, aby ste vyskúšali nové veci a posunuli svoje hranice.
10. Bavte sa pri učení!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir