Par Katalāņu Valodu

Kurās valstīs runā katalāņu valoda?

Katalāņu valodā runā vairākās tautās, tostarp Spānijā, Andorā un Francijā. Tas ir pazīstams arī kā Valensijas dažās Valensijas Kopienas daļās. Turklāt katalāņu valodā runā autonomajās Seūtas un Meliļas pilsētās Ziemeļāfrikā, kā arī Baleāru salās.

Kāda ir katalāņu valodas vēsture?

Katalāņu valodai ir gara un daudzveidīga vēsture, kas datēta ar 10.gadsimtu. Tā ir romāņu valoda, kas nozīmē, ka tā ir attīstījusies no latīņu valodas, un tās saknes ir Ibērijas pussalas ziemeļaustrumu daļā. Katalāņu valoda bija Aragonas vainaga valoda, kas ietvēra mūsdienu daļas Francija, Itālija, un Spānija No 11.līdz 15. gadsimtam. Šajā laikā valoda izplatījās uz dienvidiem un austrumiem visā reģionā.
Gadsimtu gaitā katalāņu valodu lielā mērā ir ietekmējušas citas valodas, tostarp franču, spāņu un itāļu. Viduslaikos tā bija Maljorkas Karalistes oficiālā valoda un kļuva par vēlamo Katalonijas un Aragonas tiesu valodu. To izmantoja arī noteiktos Valensijas un Baleāru salu apgabalos. Tā rezultātā valoda spēja saglabāt savas unikālās iezīmes, kaut arī tā bija pieņēmusi citu valodu elementus.
18. gadsimtā, kad Burboni pārņēma reģiona kontroli, katalāņu valodu kā oficiālo valodu aizstāja Spāņu valoda un dažās reģiona daļās pasludināja par nelikumīgu. Šis aizliegums ilga līdz 19. gadsimta vidum, un kopš tā laika valodas popularitāte ir atjaunojusies. Valoda tagad ir atzīta par oficiālo valodu gan Spānijā, gan Francijā, un pēdējās desmitgadēs tā ir piedzīvojusi atdzīvināšanas periodu.

Kas ir 5 labākie cilvēki, kuri visvairāk devuši ieguldījumu katalāņu valodā?

1. Jaume II no Aragonas (1267-1327): viņš apvienoja katalāņu valodu ar citiem Ibērijas pussalas dialektiem un valodām, radot mūsdienu katalāņu priekšteci.
2. Pompeu Fabra (1868-1948): bieži dēvēts par “mūsdienu katalāņu tēvu”, Fabra bija ievērojams filologs, kurš standartizēja un sistematizēja valodas gramatiku.
3. Džoana Korominesa (1893-1997): Korominess uzrakstīja katalāņu valodas galīgo vārdnīcu, kas šodien joprojām ir svarīgs atsauces darbs.
4. Salvadors Espriu (1913-1985): Espriu bija dzejnieks, dramaturgs un esejists, kurš palīdzēja popularizēt katalāņu valodas izmantošanu literatūrā.
5. Gabriels Ferraters (1922-1972): Ferraters bija dzejnieks un esejists, kura dziesmas ir kļuvušas par Katalonijas kultūras ikoniskām izpausmēm.

Kāda ir katalāņu valodas struktūra?

Katalāņu valodas struktūra seko SVO (priekšmets-darbības vārds-objekts) vārdu secība. Tā ir sintētiska valoda, kas nozīmē, ka katrs vārds var nodot vairākus gramatiskās informācijas gabalus. Valodas morfoloģijas galvenās iezīmes ir dzimums, skaits un īpašības vārds. Ir četri verbālo konjugāciju veidi, kas veido verbālās paradigmas atkarībā no personas, skaita, aspekta un noskaņojuma. Ir arī divas galvenās lietvārdu klases: determinēts un nenoteikts. Noteiktajiem lietvārdiem ir atklāti raksti,savukārt nenoteiktajiem lietvārdiem nav.

Kā iemācīties katalāņu valodu vispareizākajā veidā?

1. Atrodiet labu katalāņu valodas mācību grāmatu vai tiešsaistes kursu – meklējiet kaut ko tādu, kas aptver gramatikas un vārdu krājuma pamatus, un tam ir piemēri un vingrinājumi, kas palīdzēs jums praktizēt.
2. Izmantojiet valodu lietotnes-Izmantojiet mobilo lietotni, piemēram, Duolingo, kas piedāvā iesācēju līmeņa katalāņu nodarbības un izmanto spēles, lai palīdzētu jums mācīties.
3. Skatīties katalāņu filmas-filmu skatīšanās katalāņu valodā ir lielisks veids, kā ausis iepazīt valodu.
4. Lasīt katalāņu valodā-mēģiniet atrast grāmatas, žurnālus vai laikrakstus, kas rakstīti katalāņu valodā, pat ja jūs vienkārši lasāt dažas lappuses, tas var palīdzēt jums uzņemt jaunus vārdus un frāzes.
5. Klausieties dzimtās valodas runātājus-katalāņu valodā ir pieejamas daudzas aplādes, radio šovi un TV programmas, tāpēc izmantojiet tās, lai palīdzētu jums pareizi izrunāt izrunu.
6. Praktizējiet runāšanu-labākais veids, kā iemācīties jebkuru valodu, ir to faktiski izmantot. Ir daudz katalāņu valodā runājošo kopienu visā pasaulē, lai tā būtu viegli atrast kādu praktizēt ar!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir