Millistes riikides räägitakse rootsi keelt?
Rootsi keelt räägitakse peamiselt Rootsis ja osades Soomes. Seda räägitakse ka Eestis, Lätis, Norras, Taanis, Islandil ja mõnes Saksamaa osas, samuti Rootsi diasporaa kogukondades Põhja-Ameerikas, Austraalias ja mujal maailmas.
Mis on rootsi keele ajalugu?
Rootsi keelel on rikkalik ja mitmekesine ajalugu. Varasemad rootsi keele andmed pärinevad 8. sajandist, kui seda kasutasid rootsi keelt kõnelevad Ida-Rootsi ja Läänemere piirkonna elanikud. Sajandite jooksul arenes Rootsi keel vanapõhja keelest, viikingiaja ühisest germaani keelest. Varasemad rootsi keele kirjalikud ülestähendused pärinevad 12. sajandist, kui vana rootsi keelt kasutati seadustikes ja usutekstide tõlgetes. 16. sajandil sai rootsi keelest rootsi ja Soome ametlik keel ning see sai laialdase kasutuse kogu Skandinaavia poolsaarel, saades tuntuks kui Rikssvenska või Standard Rootsi keel. 18. sajandiks oli seda laiendatud lingua francana kogu Põhja-Euroopas ja seda kasutati ka kirjanduses, eriti armastusromaanides ja luules. Praegu räägib rootsi keelt umbes 10 miljonit inimest Rootsis, Soomes ja Kroslandi saartel. See on ka üks Euroopa Liidu ametlikest keeltest.
Kes on 5 parimat inimest, kes on rootsi keelde kõige rohkem panustanud?
1. Gustav Vasa (1496-1560) – laialdaselt peetakse kaasaegse Rootsi asutajaks, vastutas ta rootsi keele kui ühe ametliku riigikeele tutvustamise ja elanikkonna keelekasutuse edendamise eest.
2. Erik XIV (1533-1577) – ta standardiseeris rootsi keele grammatika ja süntaksi, aitas edendada selgelt Rootsi kirjanduse arengut ja edendas kirjaoskuse levikut Rootsis.
3. Johan III (1568-1625) – ta vastutas suuresti rootsi keele Rootsi ametlikuks keeleks muutmise ja selle koha kindlustamise eest Rootsi koolide õppekavas.
4. Carl Linnaeus (1707-1778) – ta töötas välja taimede ja loomade kategoriseerimise süsteemi, mis sai aluseks Linnaeuse taksonoomiale, mida kasutatakse tänapäevalgi laialdaselt. Talle on omistatud ka paljude laensõnade juurutamine rootsi keelde.
5. August Strindberg (1849-1912) – mõjukas autor, ta oli üks kaasaegse Rootsi kirjanduse teerajajaid ja töötas selle nimel, et vähendada arhailisi Rootsi sõnu ja väljendeid sirgjoonelisema keele kasuks.
Kuidas on rootsi keele struktuur?
Rootsi keel on Põhja-germaani keel, osa indoeuroopa keeleperekonnast. See on tihedalt seotud Norra ja Taani keelega ning kaugemalt inglise ja saksa keelega. Keele struktuur põhineb subjekti-verbi-objekti sõnajärjestusel ning sellel on kaks sugu (kastreeritud ja tavaline) ja kolm nimisõnajuhtumit (nominatiiv, genitiiv ja eessõna). Rootsi kasutab ka v2 sõnajärjestus mis tähendab, et verb ilmub põhilauses alati teisel kohal.
Kuidas õppida rootsi keelt kõige õigemal viisil?
1. Hankige hea rootsi sõnaraamat ja vestmik. Tutvudes rootsi sõnavara ja levinud fraasidega, muudab see keele õppimise lihtsamaks.
2. Kuulake Rootsi muusikat ja vaadake Rootsi filme. See aitab parandada teie kuulamis – ja rääkimisoskust.
3. Võtke Algaja kursus rootsi keeles. Kogenud õpetajalt õppimine aitab teil keelt õigesti õppida ning annab teile võimaluse harjutada emakeelena kõnelejatega.
4. Kasutage veebiressurssi nagu Duolingo või Babbel. Need saidid pakuvad interaktiivseid õppetunde, mida saate kasutada rootsi keeles rääkimise, kirjutamise ja kuulamise harjutamiseks.
5. Leidke keegi, kellega koos harjutada. Rääkige rootsi keelt sõbra või pereliikmega, kes seda juba räägib, või leidke veebis emakeelena kõneleja, kes aitab teil harjutada.
6. Külastage Rootsit. Sukelduge Rootsi külastades keelde. See annab teile võimaluse õpitut aktiivselt rakendada ning kohalikku murret ja aktsente üles võtta.
Bir yanıt yazın