Tšehhi Keele Kohta

Millistes riikides räägitakse tšehhi keelt?

Tšehhi keelt räägitakse peamiselt Tšehhi Vabariigis. Samuti on suur tšehhikeelne elanikkond Austrias, Saksamaal, Ungaris, Poolas, Slovakkias ja Ukrainas. Seda räägib ka väiksem arv inimesi teistes riikides, näiteks Austraalias, Kanadas, Horvaatias, Prantsusmaal, Itaalias, Rumeenias, Serbias ja Ameerika Ühendriikides.

Mis on tšehhi keele ajalugu?

Tšehhi keel on lääneslaavi keel, osa indoeuroopa keelte perekonnast. See on väga tihedalt seotud slovaki keelega ja on tšehhi Vabariigi ametlik keel. Keelt on sajandite jooksul tugevalt mõjutanud ladina, saksa ja Poola keel.
Varasemad tõendid keele kohta pärinevad 10. sajandist, kui see esmakordselt dokumenteeriti praeguses Tšehhi Vabariigis. Sel ajal oli keel tuntud kui Boheemlane ja seda räägiti peamiselt Böömi piirkonnas. Kogu 11.ja 12. sajandi jooksul arenes see välja vana kirikuslaavi keelest, ehkki säilitas siiski mõned algkeele tunnused.
14. sajandil hakati tšehhi keelt kasutama kirjalikus vormis ja tekkis keele varajane versioon, tuntud kui Kesk-Tšehhi keel. Selle aja jooksul toimus keel ladina, saksa ja poola keele mõjul mitmeid muutusi ning arenes järk-järgult kaasaegseks Tšehhi keeleks.
1882. aastal Tšehhi keeleteadlane Astren Paskk Z Arbrt avaldas oma Tšehhi grammatika, mis oli keele standardimise aluseks. Keel ühendati hiljem 1943. aasta Tšehhi Õigekirjaseaduse alusel, millega kehtestati kogu Tšehhi Vabariigile ühine kirjakeel.
Sellest ajast alates on keel jätkuvalt arenenud ja arenenud ning tänapäeval räägib seda Tšehhi Vabariigis ja Slovakkias üle 9 miljoni inimese.

Kes on 5 parimat inimest, kes on tšehhi keelde kõige rohkem panustanud?

1. Jan Hus (umbes 1369-1415): Tšehhi usureformaator, filosoof ja teoloogiaõppejõud aadressil Karli Ülikool Prahas avaldas Jan Hus sügavat mõju tšehhi keele arengule. Tema jutlustamine ja mõjukad kirjutised olid kirjutatud tšehhi keeles ja aitasid kindlustada selle ametliku keele staatust Böömimaal.
2. V asklav Hladk Astra (1883-1949): tunnustatud Tšehhi keeleteadlane ja slaavi keelte professor aadressil Karli Ülikool Prahas, V Asklav Hladk Astra on kirjutanud arvukalt tšehhi keelt käsitlevaid teoseid, sealhulgas tšehhi keele grammatikat ja ortograafiat. Ta oli ka peamine panustaja Tšehhoslovakkia riigikeele Norm, mis võeti vastu 1926. aastal ja on tänapäeval tšehhi keele ametlik standard.
3. Božena Němcová (1820-1862): tuntud oma uudsete Babička (Vanaema), Božena Němcová oli suur joonis tšehhi Riigi Taassünd liikumise ja üks esimesi autoreid kirjutada ulatuslikult tšehhi. Tema teosed aitasid kaasa Tšehhi kirjakeele tekkimisele ja aitasid populariseerida selle kasutamist kirjanduses.
4. Josef Jungmann (1773-1847): luuletaja ja keeleteadlane Josef Jungmann oli oluline kaasaegse tšehhi keele kujundamisel. Talle omistatakse paljude teiste keelte sõnade, näiteks Saksa, Itaalia ja prantsuse keele tutvustamine Tšehhi keelde ning ta aitas luua tšehhi keele kirjakeelena.
5. Prokop Divi Astra (1719-1765): keeleteadlane ja Polüglott, Prokop Divi Astrit peetakse üheks Tšehhi keeleteaduse esiisaks. Ta kirjutas palju võrdlevast keeleteadusest, grammatikast ja fonoloogiast ning talle omistatakse abi tšehhi keele reformimisel ja ametlikuks kirjutamiseks sobivamaks muutmisel.

Kuidas on tšehhi keele struktuur?

Tšehhi keel on lääneslaavi keel, mis tähendab, et see kuulub samasse perekonda teiste slaavi keeltega, näiteks poola, slovaki ja vene keelega. Sellel on mitu erinevat omadust, mis muudavad selle teistest keeltest ainulaadseks.
Tšehhi keel on käändekeel, mis tähendab, et sõnad muudavad oma vormi sõltuvalt nende funktsioonist lauses. See sisaldab ka aglutinatsiooni, mis tähendab, et sõnadele lisatakse ees-ja järelliiteid uute sõnade moodustamiseks või tähenduse nüansside väljendamiseks. Tšehhi keeles on seitse juhtumit (erinevalt inglise keelest, millel on vaid kaks, subjekt ja objekt). Seitse juhtumit mõjutavad nimisõnu, asesõnu, omadussõnu ja numbreid ning näitavad sõna rolli lauses.
Lõpuks on Tšehhi keel tugevalt foneetiline keel, mis vastab üks-ühele kirjutatud ja öeldud sõnade vahel. See muudab õppimise ja hääldamise suhteliselt lihtsaks, isegi ilma sõnade tähendusest aru saamata.

Kuidas õppida tšehhi keelt kõige õigemal viisil?

1. Alustage Tšehhi grammatika ja häälduse põhitõdede õppimisest. Keele põhitõdede õppimiseks on saadaval palju raamatuid ja veebiressursse.
2. Sukelduge sõnavarasse. Õppige võtmefraase ja tavaliselt kasutatavaid sõnu, et alustada mõistmise aluse loomist.
3. Esitage endale väljakutse keerukamate teemadega. Lihvige oma suulist ja kirjakeelt, harjutades keerukamaid lauseid, verbivorme ja erinevaid ajavorme.
4. Kuulake emakeelena kõnelejaid ja vaadake välismaiseid filme. Häälduse ja keele mõistmise lihvimiseks uurige meediaallikaid, näiteks telesaateid, raadiojaamu ja taskuhäälingusaateid, et kuulda ja harjuda Tšehhi aktsendi ja slängiga.
5. Veeda aega tšehhi keelt kõnelevas riigis. See on parim viis keele ja kultuuri täielikuks sukeldumiseks. Kui see pole valik, proovige vestelda emakeelena kõnelejatega või suhelda tšehhi keelt kõnelevate rühmade või kogukondadega.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir